Iłowa

Droga do prawdy
Wilfrid Stinissen OCD
Droga do prawdy
Chcąc zbliżyć się do naszej prawdziwej tożsamości, mamy próbować krok po kroku przejrzeć nasze iluzje i stanąć w rzeczywistości z naszymi pustymi, zranionymi rękami. Pierwsza iluzja, z którą mamy się zmierzyć, jest ta, że nie mamy już jakichkolwiek iluzji. Zwykliśmy mieć ich wiele, ciasno nimi omotani tak, że czujemy się nimi zabezpieczeni przed okropną rzeczywistością. Byłby to wielki krok naprzód, gdybyśmy potrafili rzeczywistość – a nie nasze iluzje – przyjąć jako miarę i normę. „To się nie zgadza”, mówisz. „Z czym” – pytam – „z rzeczywistością czy z iluzjami?”.

Parafia pw. Naświętszego Serca Pana Jezusa - Iłowa

ks. Tadeusz Lubiatowski CM (2011-06-24)

Iłowa, Borowe, Czerna, Czyżówek, Klików, Kowalice

Iłowa (Chrystusa Króla) – 7:30, 9:00, 11:00, 13:00 (dla dzieci); Iłowa (NSPJ) – 18:00 (w okresie letnim) i 17:00 (w okresie zimowym); Borowe – 12:00; Czerna – 10:00

W roku 1906 powołano do istnienia parafię w Iłowej oddzielając ją od parafii w Witoszynie Dolnym. W 1937 roku wierni kościoła katolickiego doczekali się własnego kościoła parafialnego p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Konsekracji dokonał 17 października 1937 kardynał Adolf Bertram z Wrocławia. Świątynię zaprojektował architekt Merten. Na wieży umiejscowionej obok wejścia zachodniego zawieszono trzy dzwony. We wnętrzu kościoła znajduje się kasetonowy sufit, podłoga z czerwonych i brązowych cegieł, mozaika na ołtarzu głównym przedstawiająca Chrystusa (dzieło Süssmutha z Pieńska), barokowa rzeźba Madonny (dar gminy Otmuchów). W dolnym piętrze wieży jest umiejscowiona kaplica chrzcielna. Kościół jest świątynią parafialną. Odpust przeżywamy w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Po II wojnie światowej katolicy przejęli opuszczoną świątynię protestancką, która jest obecnie p.w. Chrystusa Króla i spełnia rolę kościoła filialnego. Budowla z początku XVIII w., barokowa, częściowo przekształcona w duchu klasycyzmu i secesji. Na ścianach zewnętrznych znajdują się płyty epitafijne głównie z XVIII w. Obszerne jednonawowe wnętrze z prezbiterium nakrywają sklepienia kolebkowe i krzyżowe. Wśród wyposażenia na szczególną uwagę zasługują: ołtarz główny z obrazem Chrystusa autorstwa malarza Bosera, XVIII w. chrzcielnica, empory i 28. głosowe organy firmy „E. Kempper & Sohn” z 1937 roku. Obecnie parafia liczy ok. 5000 wiernych. Odpust przeżywamy w Uroczystość Chrystusa Króla.