Ośno Lubuskie

Droga na Górę Karmel [FORMAT KIESZONKOWY]
św. Jan od Krzyża
Droga na Górę Karmel [FORMAT KIESZONKOWY]
Autor ukazuje proces dochodzenia człowieka do wolności duchowej poprzez stopniowe zbliżanie się do Boga, który go wewnętrznie przemienia. Na podstawie tej koncepcji rozwija oryginalną pedagogię współpracy z łaską poprzez praktykę cnót teologalnych, tj. wiarę, nadzieję, miłość.

Parafia pw. św. Jakuba Apostoła - Ośno Lubuskie

ks. Piotr Grabowski (2007-08-01)

• Różana 6
    69-220 Ośno Lubuskie
  • tel.: 095-757-57-57

OŚNO LUBUSKIE – pw. św. Jakuba Ap. 8:00, 10:30, 12:15, 18:00; GRONÓW – 13:15; SIENNO – 13:15; RADACHÓW – 9:15; POŁĘCKO – 9:15

Ośno Lubuskie, stara słowiańska osada. Pierwsza wzmianka pochodzi z 965 r. Rok 967 jest datą historyczną dla Ośna Lub. - mieszkańcy przyjęli chrzest. Ośno Lub. należało w 1252 r. do biskupów lubuskich, którzy przyczynili się do powstania parafii. W 1298 r. został ufundowany kościół św. Jakuba. Z roku 1400 pochodzi zapis, że do kościoła św. Jakuba w Ośnie należało 41 miejscowości z kościołami. W okresie reformacji, 5.05.1538 r., Ośno wraz z kościołem zostaje przejęte przez protestantów. W XIX w., z powodu zmniejszenia się liczby katolików, Ośno stało się stacją misyjną Nowej Soli. W 1895 r. została erygowana parafia misyjna. W 1945 r. po wyjeździe protestanckiej ludności niemieckiej, zamieszkali tu polscy katolicy, a kościół poświęcony przez ks. M. Kądziołkę, otrzymał tytuł Trójcy Świętej . W 1963 r. staraniem ks. J. Abramskiego dokonano konsekracji ołtarza i przywrócono pierwotny tytuł kościołowi i parafii - św. Jakuba Ap.