Białołęka

parafia pw. Matki Bożej Bolesnej

Czas na rozwój
Robert Friedrich, Janusz Pyda OP, Grzegorz Ryś, Jan Mela, Bp Michał Janocha, Ks. Mariusz Rosik, Amelia Golema, Dominik Golema
Czas na rozwój
Audiobook „Czas na rozwój” to propozycja dla wszystkich, którzy chcą sięgnąć dalej i głębiej niż tylko po sukces zawodowy. To przewodnik po świecie rozwoju w jego różnych aspektach: rodzinnym, duchowym, intelektualnym, w którym kilku autorów przedstawia nam swoje postrzeganie tego ważnego procesu

Parafia pw. Matki Bożej Bolesnej - Białołęka

ks. Sebastian Kluwak (2018-08-01)

Białołęka - 295, Czerńczyce - 145 (5 km), Golkowice - 12 (4 km), Droglowice - 1764 (2 km), Mileszyn 38 (5 km), Pęcław - 598 (2 km), Wojszyn - 97 (5 km), Borków - 18 (6 km)

• Białołęka 16a
    67-221 Białołęka
  • tel.: 76 831-71-24

Białołęka - 12:00; Czerńczyce - 8:00; Pęcław – 9:15, Wojszyn – 10:30

Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z r. 1414, a o kościele z 1625 r. Zbudował go właściciel ziemski Ernest von Schweinitz. W 1633 r., w czasie wojen szwedzkich, kościół uległ spaleniu. W zależności od tego, kto był właścicielem ziemskim i jakiego był wyznania, kościół przechodził różne koleje losu. Po 1650 r. większość właścicieli na tych terenach przeszła na protestantyzm i przejęli patronat nad ludnością i kościołami. W styczniu 1654 r. proboszczowie kolegiaty i fary głogowskiej utworzyli komisję do odzyskiwania kościołów zajętych przez ewangelików. Białołękę odzyskano 20.01.1654 r. W 1745 r. ponownie Białołęka wraz z kościołem przechodzi w ręce ewangelików. Po wojnie w 1945 r. kościół przejmują Polacy. Posługę duszpasterską w parafii obejmują Ojcowie Redemptoryści z Głogowa. Od 13.06.1967 r. opiekę na kościołem objął wikariusz parafii Krzepów i przygotowywał do usamodzielnienia się Białołęki. W 1972 r. następuje zmiana granicy diecezji i Białołęka została odłączona od Archidiecezji wrocławskiej a przyłączona do diecezji gorzowskiej. W 1978 r. erekcji parafii dokonuje bp Wilhelm Pluta.

Ewa czuje inaczej