Białołęka

O dwóch pobożnych dziewczynkach i Jasnej Pani z Gietrzwałdu
Ewa Skarżyńska
O dwóch pobożnych dziewczynkach i Jasnej Pani z Gietrzwałdu
Książeczka stanowi rymowaną i ilustrowaną opowieść o wydarzeniach z Gietrzwałdu, gdzie miały miejsce objawienia Matki Bożej. Maryja, zwracając się do Barbary Samulowskiej i Justyny Szafryńskiej, zachęcała do odmawiania różańca i nawrócenia.

Parafia pw. Matki Bożej Bolesnej - Białołęka

ks. Sebastian Kluwak (2018-08-01)

Białołęka - 295, Czerńczyce - 145 (5 km), Golkowice - 12 (4 km), Droglowice - 1764 (2 km), Mileszyn 38 (5 km), Pęcław - 598 (2 km), Wojszyn - 97 (5 km), Borków - 18 (6 km)

• Białołęka 16a
    67-221 Białołęka
  • tel.: 76 831-71-24

Białołęka - 12:00; Czerńczyce - 8:00; Pęcław – 9:15, Wojszyn – 10:30

Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z r. 1414, a o kościele z 1625 r. Zbudował go właściciel ziemski Ernest von Schweinitz. W 1633 r., w czasie wojen szwedzkich, kościół uległ spaleniu. W zależności od tego, kto był właścicielem ziemskim i jakiego był wyznania, kościół przechodził różne koleje losu. Po 1650 r. większość właścicieli na tych terenach przeszła na protestantyzm i przejęli patronat nad ludnością i kościołami. W styczniu 1654 r. proboszczowie kolegiaty i fary głogowskiej utworzyli komisję do odzyskiwania kościołów zajętych przez ewangelików. Białołękę odzyskano 20.01.1654 r. W 1745 r. ponownie Białołęka wraz z kościołem przechodzi w ręce ewangelików. Po wojnie w 1945 r. kościół przejmują Polacy. Posługę duszpasterską w parafii obejmują Ojcowie Redemptoryści z Głogowa. Od 13.06.1967 r. opiekę na kościołem objął wikariusz parafii Krzepów i przygotowywał do usamodzielnienia się Białołęki. W 1972 r. następuje zmiana granicy diecezji i Białołęka została odłączona od Archidiecezji wrocławskiej a przyłączona do diecezji gorzowskiej. W 1978 r. erekcji parafii dokonuje bp Wilhelm Pluta.