Drezdenko

Czego pragnie kobieta w mężczyźnie
Diana Hagee
Czego pragnie kobieta w mężczyźnie
Z wiekiem to, co nas pociąga w mężczyźnie ewoluuje. Na każdym etapie życia, inne cechy stanowią dla nas wartość. Diana Hagee pokazuje co tak naprawdę stanowi wartość ponadczasową.

Parafia pw. Przemienienia Pańskiego - Drezdenko

ks. Wojciech Ćwiękała CRL (2012-06-24)

Drezdenko, Osów - (3 km)

• Plac kościelny 2
    66-530 Drezdenko
  • tel.: 95 762-05-15

Drezdenko (Przemienienia Pańskiego) – 8:30, 10:00, 11:30, 18:00; (MB Różańcowej) – 7:00; (szpital) – 6:30.

Pierwsza wiadomość historyczna o Drezdenku pochodzi z 1091 r., z czasów walk z Pomorzanami. W 1233 r. Książe Wielkopolski Władysław Odnowicz sprowadza do Drezdenka Zakon Templariuszy. W 1234 r. budują oni kościół poświęcony Matce Bożej. Przez kilka wieków trwają sąsiedzkie walki z Niemcami o tę miejscowość. Często pada ona ofiarą pożarów i zniszczeń. W 1504 r miejscowość nawiedza susza, głód i zaraza, które pochłaniają liczne ofiary. Po śmierci księcia niemieckiego Joachima I w 1535 r., jego syn Joachim II sprowadza na te tereny protestantów. Ludność wierna katolicyzmowi korzysta z posługi kapłanów w Gorzowie Wlkp. W końcu zwraca się z prośbą do biskupa poznańskiego o kapłana i zgodę na budowę kościoła. W 1867 r. zostaje przywrócone duszpasterstwo katolickie. Założono również szkołę katolicką. Kościół wybudowany przez proboszcza Hase poświęcono 26.10.1898 r. i nadano mu tytuł Matki Bożej Różańcowej. Na początku XX w. protestanci postanawiają, podobnie jak wcześniej katolicy, wybudować nową świątynię. Jest nią dzisiejszy kościół p.w. Przemienienia Pańskiego. Od 1945 r. parafię Drezdenko obsługują Kanonicy Regularni Laterańscy.