Wilkowo

Mądre kobiety wiedzą, kiedy mówić NIE
dr Kevin Leman
Mądre kobiety wiedzą, kiedy mówić NIE
Czy znacie tę kobietę? Jej życiowe motto to spokój za wszelką cenę. To kobieta, która bierze na siebie więcej, niż jest w stanie unieść. Czuje się odpowiedzialna za porażki i zaniedbania wszystkich innych ludzi. Powinna zostać poręczycielem, bo jest świetna w wyciąganiu ludzi z kłopotów.

Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny - Wilkowo

ks. Stanisław Klich (2006-08-15)

Borów, Ługów, Rozłogi, Wilkowo

Wilkowo – 7:30, 11:00; Borów – 12:30 Ługów – 9:30

Drewniany kościół w Wilkowie wzmiankowany był już w 1314 roku. W XVI w., w okresie reformacji, zajęli go protestanci. Podobnie jak większość kościołów na obszarze świebodzińskim, został zwrócony katolikom w 1654 r. Przejściowe panowanie protestanckiego elektora brandenburskiego nad tym terenem (1686-1695) umożliwi­ło luteranom ponowne korzystanie ze świątyni. Pod koniec XVII w. kościół był już bardzo zniszczony, brakowało m.in. dachu. Przez długi czas z niego nie korzystano. Katolicy uczęszczali w tym czasie do kościoła w Lubrzy, protestanci do zboru w Świebodzinie. Obecnie istniejący budynek powstał w 1908 roku na miejscu starej, drewnianej świątyni. Protestanci zbudowali go z kostki granitowej i cegły w stylu neogotyckim jako budowlę jednonawową z prostokątnym prezbiterium. Masywna wieża kościoła nakryta jest dwuspadowym dachem zwieńczonym latarnią. Po drugiej wojnie światowej kościół zagospo­darowali katolicy, włączono go do parafii w Świebodzinie a uroczyste poświęcenie świąntyni p.w. Narodzenia NMP nastąpiło 8 września 1945 r. Od 15 sierpnia 2006 roku pełni funkcję kościoła parafialnego. Odpust parafialny obchodzony jest 8 września.