Wilkowo

parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Kryzys

W numerze znajdziecie Państwo artykuły o rzeczywistym znaczeniu kryzysów w naszym życiu osobistym i małżeńskim oraz o tym, jak sobie z nimi radzić; o znaczeniu sakramentu małżeństwa i działaniach Kościoła wobec osób i małżeństw kryzysujących. A także artykuły o roli wyobraźni w budowaniu stereotypów na temat wspólnego życia mężczyzny i kobiety i o tym, co może z tego wyniknąć, o zazdrości, nieudanym seksie i jego przyczynach, eurosierotach i bardzo ciekawe 2 artykuły na temat mieszkania przed ślubem.

Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny - Wilkowo

ks. Stanisław Klich (2006-08-15)

Borów, Ługów, Rozłogi, Wilkowo

Wilkowo – 7:30, 11:00; Borów – 12:30 Ługów – 9:30

Drewniany kościół w Wilkowie wzmiankowany był już w 1314 roku. W XVI w., w okresie reformacji, zajęli go protestanci. Podobnie jak większość kościołów na obszarze świebodzińskim, został zwrócony katolikom w 1654 r. Przejściowe panowanie protestanckiego elektora brandenburskiego nad tym terenem (1686-1695) umożliwi­ło luteranom ponowne korzystanie ze świątyni. Pod koniec XVII w. kościół był już bardzo zniszczony, brakowało m.in. dachu. Przez długi czas z niego nie korzystano. Katolicy uczęszczali w tym czasie do kościoła w Lubrzy, protestanci do zboru w Świebodzinie. Obecnie istniejący budynek powstał w 1908 roku na miejscu starej, drewnianej świątyni. Protestanci zbudowali go z kostki granitowej i cegły w stylu neogotyckim jako budowlę jednonawową z prostokątnym prezbiterium. Masywna wieża kościoła nakryta jest dwuspadowym dachem zwieńczonym latarnią. Po drugiej wojnie światowej kościół zagospo­darowali katolicy, włączono go do parafii w Świebodzinie a uroczyste poświęcenie świąntyni p.w. Narodzenia NMP nastąpiło 8 września 1945 r. Od 15 sierpnia 2006 roku pełni funkcję kościoła parafialnego. Odpust parafialny obchodzony jest 8 września.