Szlichtyngowa

Diabeł woli świętych
Jacqueline Kelen
Diabeł woli świętych
Diabeł woli świętych to podróż przez wieki chrześcijaństwa, próba odpowiedzi na nurtujące każdego wierzącego pytanie: kim lub czym był kiedyś, ale przede wszystkim kim lub czym jest dzisiaj Szatan i jak sobie z nim radzić.

Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego - Szlichtyngowa

Szlichtyngowa, Dryżyna - (3 km), Górczyna - (1 km), Puszcza - (1 km), Wyszanów - (3 km)

• Rynek 28
    67-407 Szlichtyngowa
  • tel.: 65-540-72-25

Szlichtyngowa – 8:00, 11:00, 17:00 (od VI do VIII: 18:00)

Miasto zostało założone w 1644 r. na terenie wsi Górczyny, będącej własnością rodziny Szlichtyngów. Ludność zamieszkująca te tereny, w większości była wyznania ewangelickiego. Zbudowany w 1645 r. zbór, dopiero po II wojnie światowej, gdy ludność niemiecka opuściła ten teren, został w dniu 28.08.1946 r. przekazany przez Okręgowy Urząd Likwidacyjny w Poznaniu w zarząd i użytkowanie parafii Zamysłów. Po wyremontowaniu został poświęcony w 1947 r. Do tego czasu wszystkie nabożeństwa odbywały się w wybudowanej przez mniejszość katolicką w 1932 r. kaplicy p.w. Matki Bożej Bolesnej. Ze względów duszpasterskich, dekretem Bpa W. Pluty z dnia 26.04.1974 r. przeniesiono siedzibę parafii Zamysłów do Szlichtyngowej. Kościół parafialny, ten drewniany z XVII w. ufundowany przez założyciela Szlichtyngowej Jana Szlichtynga, spłonął w godzinach rannych dnia 14 kwietnia 1995 r. w Wielki Piątek. Ocalał tylko drewniany, dębowy krzyż stojący blisko kościoła. Nowo odbudowany kościół parafialny został poświęcony przez Ks. Bp. Ordynariusza Adama Dyczkowskiego 9 maja 1999r.

Dzikie serce