Ołobok

Czarny humor, czyli o kościele na wesoło
ks. Piotr Pawlukiewicz, Ks. Bogusław Kowalski
Czarny humor, czyli o kościele na wesoło
Ksiądz Piotr i ksiądz Bogdan znają się blisko 30 lat. Przyjaźnią prawie tak samo długo. Obydwaj znani są z nieprzeciętnego poczucia humoru oraz umiejętności dostrzegania zabawnych sytuacji w codzienności (które nieraz sami inicjują). Spotkanie dwóch takich osób, temat „humoru w kościele” powodują, że „Czarny humor, czyli o kościele na wesoło”, rozbawi Cię do łez.

Parafia pw. św. Bartłomieja - Ołobok

ks. Tadeusz Wielgolaski (2001-08-22)

Ołobok, Błonie - (8 km), Chociule - (9 km), Kalinowo - (4 km), Łąkie - (3 km), Niesulice - (2 km), Rokitnica - (4 km), Węgrzynice - (7 km)

• ul. Kościelna 3
    66-211 Ołobok
  • tel.: 068-381-21-18

Ołobok – 17:00 (sobota, wakacje: 18:00), 12:00; Chociule – 10:30 (wakacje: 9:00); Rokietnica – 800 (wakacje: sobota 17:00); Węgrzynice – 9:00 (wakacje: sobota 18:00); wakacje dodatkowo msza św. polo

Początki parafii sięgają czasów św. Jadwigi, kiedy książę Henryk I w 1224 r. teren dzisiejszej parafii Ołobok i Skąpe darował klasztorowi Cysterek w Trzebnicy. Ołobok, jak i cały teren świebodziński, do 1654 r. należał do diecezji poznańskiej. Od r. 1548 do 1653 kościół był w rękach protestantów. Dopiero po "redukcji" przeprowadzonej przez cesarza Ferdynanda II w 1653 r., kościoły wraz z majątkiem wróciły w ręce katolików. Z rozpoczęciem panowania pruskiego króla Frederyka II (aż do końca I wojny światowej) zaczął się dla katolików okres nietolerancji ze strony państwa i ewangelików, a nawet czas prześladowań. W miejsce troskliwej i życzliwej Ksieni z Trzebnicy pojawili się ewangeliccy właściciele majątków, którzy rościli sobie prawo m.in do zatwierdzania uchwał Rady Parafialnej w sprawach majątkowych, czy prawo prezentacji nowego proboszcza. Sytuacja zaczęła się normować dopiero po wejściu w życie "Umowy regulującej majętność między katolikami i ewangelikami" z 1833 r. Wtedy to do parafii katolickiej w Ołoboku przydzielono kościoły w Chociulach, Rokietnicy, Węgrzynicach i Międzylesiu.