Książka dla Ciebie
Ojcze nasz
Mnich Kościoła Wschodniego
Modlitwa Pańska, choć jej słowa są proste, zawiera w sobie nieskończoność wynikającą z nieskończoności Tego, który nas jej nauczył. Dlatego też żadna jej wykładnia, czy interpretacja nie jest wystarczająca.
Parafia pw. św. Bartłomieja - Ołobok
Proboszcz
ks. Tadeusz Wielgolaski (2001-08-22)
Terytorium parafii
Ołobok, Błonie - (8 km), Chociule - (9 km), Kalinowo - (4 km), Łąkie - (3 km), Niesulice - (2 km), Rokitnica - (4 km), Węgrzynice - (7 km)
Dane teleadresowe
- ul. Kościelna 3
66-211 Ołobok - tel.: 068-381-21-18
Msze Św. w niedziele
Ołobok – 17:00 (sobota, wakacje: 18:00), 12:00; Chociule – 10:30 (wakacje: 9:00); Rokietnica – 800 (wakacje: sobota 17:00); Węgrzynice – 9:00 (wakacje: sobota 18:00); wakacje dodatkowo msza św. polo
Historia parafii
Początki parafii sięgają czasów św. Jadwigi, kiedy książę Henryk I w 1224 r. teren dzisiejszej parafii Ołobok i Skąpe darował klasztorowi Cysterek w Trzebnicy. Ołobok, jak i cały teren świebodziński, do 1654 r. należał do diecezji poznańskiej. Od r. 1548 do 1653 kościół był w rękach protestantów. Dopiero po "redukcji" przeprowadzonej przez cesarza Ferdynanda II w 1653 r., kościoły wraz z majątkiem wróciły w ręce katolików. Z rozpoczęciem panowania pruskiego króla Frederyka II (aż do końca I wojny światowej) zaczął się dla katolików okres nietolerancji ze strony państwa i ewangelików, a nawet czas prześladowań. W miejsce troskliwej i życzliwej Ksieni z Trzebnicy pojawili się ewangeliccy właściciele majątków, którzy rościli sobie prawo m.in do zatwierdzania uchwał Rady Parafialnej w sprawach majątkowych, czy prawo prezentacji nowego proboszcza. Sytuacja zaczęła się normować dopiero po wejściu w życie "Umowy regulującej majętność między katolikami i ewangelikami" z 1833 r. Wtedy to do parafii katolickiej w Ołoboku przydzielono kościoły w Chociulach, Rokietnicy, Węgrzynicach i Międzylesiu.
Galeria zdjęć
Mam dwie wiadomości, złą i dobrą.
Zła jest taka, że niestety nie posiadam zdjęć z tej parafii.
Dobra jest taka, że jeśli Ty je masz, możesz je przesłać na adres admin@diecezja.zgora.pl, a ja je tu umieszczę.
Dodatkowo email powinien zawierać nazwę parafii oraz informację, że jesteś autorem zdjęć.