Łagów Lubuski

Savoir-vivre dla dzieci
ks. Janusz Stańczuk
Savoir-vivre dla dzieci
Dlaczego na stole leży tyle różnych sztućców? O czym można rozmawiać z nowo poznanym kolegą, a jakich tematów nie należy poruszać? Czy wolno na przyjęcie pójść ze swoim pieskiem? O której godzinie nie wypada dzwonić do znajomych?

Parafia pw. św. Jana Chrzciciela - Łagów Lubuski

ks. Andrzej Oczachowski (2010-08-02)

Łagów Lub., Bracikowo - (5 km), Czernichowo - (2 km), Gronów - (4 km), Jemiołów - (3 km), Łagówek - (1,5 km), Raków - (10 km), Żelechów - (4 km), Stok - (5 km)

• ul. Sulęcińska 11
    66-220 Łagów Lubuski
  • tel.: 068-341-20-01

Łagów (św. Jana Chrzciciela) – 10:20, 12:00, 19:30 (od V do IX); Żelechów – 9:15; Łagów (Ścięcia św. Jana Chrzciciela) – 7:30; Jemiołów – 12:00; Łagówek – 9:15

Osada Łagów Lub. pierwotnie była niewielkim podgrodziem przy warownym zamku zbudowanym przez rycerski zakon św. Jana Chrzciciela, czyli tzw. Joannitów. Mieszkańcy podgrodzia na nabożeństwach religijnych gromadzili się w kaplicy przyzamkowej wzniesionej pod koniec XVI w. Dopiero w latach 1725-26 wybudowano nową świątynię. Po kilku latach została ona przejęta przez ewangelików. Na pocz. XX w. w Łagowie Lub., jak i w okolicach osiedlili się katolicy, którzy początkowo przynależeli do par. w Sulęcinie. 4.11.1928 r., po 400-letniej przerwie, odprawiono pierwszą Mszę św. Rok później 29.09.1929 r. poświęcono kaplicę p.w. św. Jana Chrzciciela, na tzw. wzgórzu kolejowym, wzniesioną z dobrowolnych ofiar katolików. Po osiedleniu się ludności polskiej, w Uroczystość Chrystusa Króla 28.10.1945 r., poświęcono dotychczasową ewangelicką świątynię, nadając jej tytuł św. Jana Chrzciciela. Początkowo Łagów Lub. należał do par. Toporów, natomiast od 1.06.1951 r. jest samodzielną parafią.

Warto pokochać teściową