Łagów Lubuski

parafia pw. św. Jana Chrzciciela

Pseudo-Antoni Wielki, Izajasz Anachoreta
Pod imieniem Pseudo-Antoniego Wielkiego Filokalia przekazuje nam tekst jakiegoś nieznanego starożytnego filozofa, oczytanego w tekstach stoickich i platońskich. Tematami, które interesują autora są opatrzność, umysł, rozum, przeciwstawienie duszy rozumnej i nierozumna, cnota i praktyka. Izajasz Anachoreta z kolei to spadkobierca Ojców Pustyni. Zasadniczy temat cytowanego w Filokalii fragmentu to próba odpowiedzi na pytanie w jaki sposób należy chronić i oczyszczać swój umysł, jaka jest rola gniewu, sumienia, wewnętrznej modlitwy.

Parafia pw. św. Jana Chrzciciela - Łagów Lubuski

ks. Andrzej Oczachowski (2010-08-02)

Łagów Lub., Bracikowo - (5 km), Czernichowo - (2 km), Gronów - (4 km), Jemiołów - (3 km), Łagówek - (1,5 km), Raków - (10 km), Żelechów - (4 km), Stok - (5 km)

• ul. Sulęcińska 11
    66-220 Łagów Lubuski
  • tel.: 068-341-20-01

Łagów (św. Jana Chrzciciela) – 10:20, 12:00, 19:30 (od V do IX); Żelechów – 9:15; Łagów (Ścięcia św. Jana Chrzciciela) – 7:30; Jemiołów – 12:00; Łagówek – 9:15

Osada Łagów Lub. pierwotnie była niewielkim podgrodziem przy warownym zamku zbudowanym przez rycerski zakon św. Jana Chrzciciela, czyli tzw. Joannitów. Mieszkańcy podgrodzia na nabożeństwach religijnych gromadzili się w kaplicy przyzamkowej wzniesionej pod koniec XVI w. Dopiero w latach 1725-26 wybudowano nową świątynię. Po kilku latach została ona przejęta przez ewangelików. Na pocz. XX w. w Łagowie Lub., jak i w okolicach osiedlili się katolicy, którzy początkowo przynależeli do par. w Sulęcinie. 4.11.1928 r., po 400-letniej przerwie, odprawiono pierwszą Mszę św. Rok później 29.09.1929 r. poświęcono kaplicę p.w. św. Jana Chrzciciela, na tzw. wzgórzu kolejowym, wzniesioną z dobrowolnych ofiar katolików. Po osiedleniu się ludności polskiej, w Uroczystość Chrystusa Króla 28.10.1945 r., poświęcono dotychczasową ewangelicką świątynię, nadając jej tytuł św. Jana Chrzciciela. Początkowo Łagów Lub. należał do par. Toporów, natomiast od 1.06.1951 r. jest samodzielną parafią.

Warto być ojcem