W sprawie nieaktualnych danych prosimy o kontakt: admin@diecezja.zgora.pl
Ojcostwo duchowe w listach Barsanufiusza i Jana z Gazy
Ks. Rafał Szykuła
Postać duchowego ojca zarysowała się w pełni w pierwotnym środowisku monastycznym, w którym ważne miejsce zajmowali m.in. żyjący w V–VI w. święci mnisi: Barsanufiusz i Jan z Gazy. Swoją działalnością wpisali się oni w życie monastyczne na terenie Palestyny, które od IV w. przeżywało tam rozkwit. Ich zadanie jako przewodników miało się opierać na głębokiej relacji z Bogiem i prowadzić podopiecznych do większej dyspozycyjności i otwartości na działanie Ducha Świętego.
ks. Marek Konkol SDB (2007-06-24)
Lubrza, Bucze - (5 km), Buczyna - (5 km), Mostki - (13 km), Nowa Wioska - (1,5 km), Przełazy -(15 km), Staropole - (5 km), Zagaje - (6 km), Zagórze - (8 km)
Lubrza – 9:00, 12:00; Bucze – 14:00; Nowa Wioska – 10:30; Mostki – 10:30; Przełazy – 12:00; Staropole – 9;00; Zagaje – 14:00
Początkowe dzieje osady i parafii Lubrza łączą się z cysterskim opactwem w Paradyżu. Do tego bowiem opactwa należała Lubrza od 1246 r. Cystersi z opactwa paradyskiego przez kilka wieków otaczali opieką duszpasterską wiernych w Lubrzy i w okolicznych wioskach, krzewiąc kulturę duchową i materialną. Oni też wznieśli w Lubrzy pierwszy kościół ok. 1670 r. Ten z nieznanych przyczyn uległ prawdopodobnie zniszczeniu. W 1945 r., w czasie działań wojennych, kościół lubrzański został spalony, a ostatni proboszcz niemiecki zastrzelony. Po zakończeniu wojny życie parafialne skupiło się wokół dawnego zboru protestanckiego poświęconego i dostosowanego do potrzeb kościoła katolickiego.
Mam dwie wiadomości, złą i dobrą.
Zła jest taka, że niestety nie posiadam zdjęć z tej parafii.
Dobra jest taka, że jeśli Ty je masz, możesz je przesłać na adres admin@diecezja.zgora.pl, a ja je tu umieszczę.
Dodatkowo email powinien zawierać nazwę parafii oraz informację, że jesteś autorem zdjęć.