Lubrza

Ojca Leona słów kilka
O. Leon Knabit OSB
Ojca Leona słów kilka
„Ojca Leona słów kilka” to niezwykła książka napisana przez niezwykłego człowieka. Ojciec Leon Knabit OSB dzięki swojej zdolności mówienia o rzeczach trudnych w sposób prosty i zrozumiały podejmuje najważniejsze problemy współczesnego człowieka. Dla autora nie ma tematów TABU.

Parafia pw. św. Jana Chrzciciela - Lubrza

ks. Marek Konkol SDB (2007-06-24)

Lubrza, Bucze - (5 km), Buczyna - (5 km), Mostki - (13 km), Nowa Wioska - (1,5 km), Przełazy -(15 km), Staropole - (5 km), Zagaje - (6 km), Zagórze - (8 km)

• ul. 3-go Maja 3
    66-218 Lubrza
  • tel.: 68-381-30-95

Lubrza – 9:00, 12:00; Bucze – 14:00; Nowa Wioska – 10:30; Mostki – 10:30; Przełazy – 12:00; Staropole – 9;00; Zagaje – 14:00

Początkowe dzieje osady i parafii Lubrza łączą się z cysterskim opactwem w Paradyżu. Do tego bowiem opactwa należała Lubrza od 1246 r. Cystersi z opactwa paradyskiego przez kilka wieków otaczali opieką duszpasterską wiernych w Lubrzy i w okolicznych wioskach, krzewiąc kulturę duchową i materialną. Oni też wznieśli w Lubrzy pierwszy kościół ok. 1670 r. Ten z nieznanych przyczyn uległ prawdopodobnie zniszczeniu. W 1945 r., w czasie działań wojennych, kościół lubrzański został spalony, a ostatni proboszcz niemiecki zastrzelony. Po zakończeniu wojny życie parafialne skupiło się wokół dawnego zboru protestanckiego poświęconego i dostosowanego do potrzeb kościoła katolickiego.

Urzekająca