Lipinki Łużyckie

Siedem słów Jezusa i Maryi
Abp Fulton Sheen
Siedem słów Jezusa i Maryi
Siedem słów wypowiedzianych przez Maryję zanim Chrystus rozpoczął publiczną działalności i siedem słów Zbawiciela cierpiącego na krzyżu, to niezwykła korespondencja Syna i Matki, która jest ogromnym duchowym wsparciem dla współczesnego człowieka.

Parafia pw. św. Antoniego Padewskiego - Lipinki Łużyckie

ks. Andrzej Tomkowski (2002-12-12)

Lipinki Łużyckie, Boruszyn, Cisowa, Jaryszów, Pietrzyków, Piotrowice, Suchleb, Tyliczki, Zajączek

• ul. Główna 11
    68-213 Lipinki Łużyckie
  • tel.: 68-362-62-95

Lipinki Łużyckie – 8:00, 11:00, 18:00 - sobota; Boruszyn – 12:30; Pietrzyków – 9:30

Organizacja parafii rozpoczyna się na przełomie 1945/46 r., wraz z napływem ludności z Kresów Wschodnich (woj. tarnopolskie). Parafia ta obejmowała swoim zasięgiem 16 wiosek. W 1947 r. odbyła się pierwsza wizytacja kanoniczna, w trakcie której 929 osób przyjęło sakrament bierzmowania. Systematyczne nabożeństwa odbywały się w Lipinkach Łużyckich, Sieniawie Żarskiej oraz Grotowie. W 1957 r. powstaje nowa parafia w Grotowie, a w 1966 r. samodzielny wikariat w Sieniawie Żarskiej. W roku 1962 parafia pozbawiona została duszpasterza w wyniku aresztowania ks. Kazimierza Klee za działalność podziemną w czasie wojny. Zastępstwo przejęli księża z Żar. W 1972 r. parafia w Lipinkach Łużyckich przechodzi pod jurysdykcję diecezji gorzowskiej.