Sulechów

Modlić się Psalmami
o. Tomasz Maria Dąbek OSB
Modlić się Psalmami
Posoborowa reforma liturgii, a w niej wprowadzenie dłuższych fragmentów Psalmów jako śpiewów międzylekcyjnych, bardzo ubogaciła liturgię słowa i dało wiernym okazję do poznania obok znacznie szerszego wyboru tekstów biblijnych także wielu Psalmów. Wszyscy wierni, a zwłaszcza młodzi, członkowie scholi wykonujący Psalmy, mają okazję do zapoznania się z tymi pięknymi tekstami.

Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego - Sulechów

ks. Janusz Mikołajewicz (2010-08-02)

Rezydenci

SULECHÓW – Podw. Krzyża Świętego 18:30 - sobota, 7:00, 9:30, 11:00, 12:30, 15:00, 18:30; Najświętszego Imienia Maryi 8:15; KALSK – 10:00; kaplica szpitalna - oddz. rehab. sobota -19:00 oddz. wewn. 19:10

Pierwsze wzmianki o kościele pochodzą z XIII w. W miarę powiększania się liczby ludności, kościół był rozbudowywany. Bardzo wcześnie, bo już w 1527 r. do Sulechowa dotarł luteranizm. Świątynia dostała się w ręce protestantów i była w ich posiadaniu aż do 1945 r. Prześladowania katolików spowodowały wygaśnięcie kwitnącej niegdyś katolickiej parafii sulechowskiej. Nieśmiały powrót katolickiego wyznania na te ziemie w XIX w., doprowadził do powstania 12.12.1863 r. stacji misyjnej, przekształconej 31.03.1864 r. w prawnie erygowaną parafię, która w roku 1867 zbudowała sobie mały kościół p.w. Najświętszego Imienia Maryi. W roku 1945, po zakończeniu działań wojennych, parafię zamieszkała ludność polska w całości katolicka. Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Św. ponownie otrzymali katolicy. Stał się on parafialnym.