Mirostowice Dolne

Przebaczenie źródłem uzdrowienia
Bernadette Lemoine
Przebaczenie źródłem uzdrowienia
Codziennie modlimy się słowami, których nauczył nas Jezus: "...i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom". Ale czy naprawdę chcielibyśmy, aby tak właśnie było? Czy naprawdę potrafimy przebaczyć naszym winowajcom? Uczciwie trzeba chyba przyznać, że zdarza się nam, iż przebaczyć jest trudniej niż byśmy chcieli.

Parafia pw. św. Barbary - Mirostowice Dolne

ks. Stanisław Łukieńczuk (1996-08-20)

Mirostowice Dolne, Jankowa Żagańska, Łaz, Mirostowice Górne, Stawnik

• pl. Kościelny 23
    68-206 Mirostowice Dolne
  • tel.: 068-375-08-32

Mirostowice Dolne – 17:00 (sobota), 8:00, 12:30; Mirostowice Górne – 11:00; Jankowa Żagańska – 9:30

Parafia w Mirostowicach Dolnych istnieje od 1346 r. Administracja kościelna ukształtowana w połowie XIV w. przetrwała w niezmienionej postaci do XVI w., czyli reformacji. Całe duchowieństwo podlegało proboszczowi w Żarach. Ten zaś biskupowi w Budziszynie. Parafia poddała się wpływom reformacji. Nauka Lutra znalazła poparcie zarówno wśród Niemców, jak i zamieszkujących tu Słowian. Ostatnim katolickim proboszczem w Żarach i Mirostowicach Dolnych był Simon Enrich, który w 1530 r. został usunięty przez swoich parafian, a jego miejsce zajął duchowny protestancki Georg Nigrynus. Na przełomie XVII i XVIII w. Mirostowice Dolne stały się, na krótko, ponownie parafią katolicką. Najboleśniej prafia w Mirostowicach odczuła skutki wojny 7 letniej (1756-1763). Wojska austriackie dokonały tu licznych zniszczeń i rabunków. Po zakończeniu działań wojennych odbudowano w 1798 r. przejętą już przez protestantów świątynię w Mirostowicach. Od 1945 r. kościół przynależy do katolików. Początkowo parafia była obsługiwana przez kapłana dojeżdżającego z Żar a potem z Kunic Żarskich. W 1959 r. stała się samodzielną placówką. W grudniu 1994 r. rozpoczął działalność Diecezjalny Uniwersytet Ludowy.

Warto naprawić małżeństwo

Jeśli posiadasz zdjęcia z parafii, możesz je przesłać na adres admin@diecezja.zgora.pl, a ja je tu umieszczę.