Jordanowo

Istota walki duchowej
Jan Kasjan
Istota walki duchowej
Dlaczego życie duchowe wymaga walki? Jest to walka nie tylko z diabłem czy grożącym nam światem, ile przede wszystkim walka człowieka z samym sobą. Nie ma zatem prostych odpowiedzi, nie ma szybkich rozwiązań, jest za to mozolne poszukiwanie równowagi. Bohaterowie Kasjana nie boją się działać, ponieważ nie lękają się pomyłek. Dzisiaj, kiedy wymagamy od siebie przede wszystkim nieomylności większej niż papieska jest to bardzo ciekawa intuicja. Po człowieku, który spędził większość życia jako mnich i swoje pióro poświęcił obronie ideałów ascetycznych, spodziewalibyśmy się może jakiejś ponurej wizji rzeczywistości. Tymczasem Kasjan proponuje nam zgoła inną koncepcję – optymistyczną, ale zarazem wcale nie naiwną; skąd bierze się u niego ta zdumiewająca równowaga, niezachwiana mimo licznych klęsk, których był świadkiem i które spadły także na niego samego?

Parafia pw. św. Anny - Jordanowo

ks. Jacek Grzelak (2012-08-01)

Jordanowo, Gościkowo - (1 km), Glińsk - (5 km), Nowy Dworek - (3 km), Rusinów - (6 km), Witosław - (6,5 km)

Jordanowo
    66-200 Świebodzin
  • tel.: 68-381-10-76
  • email: napisz email »

JORDANOWO – 8:00, 12:30; GLIŃSK – 11:00; RUSINÓW – 9:45

Dzieje Jordanowa i parafii łączą się nierozerwalnie z Gościkowem i tamtejszym pocysterskim opactwem. Wieś Gościkowo ofiarował w 1230 r. rycerz polski Mikołaj Bronisz Cystersom brandenburskim dla założenia tam klasztoru. Zakonnicy ci nazwali klasztor gościkowski "Paradisus Martis Dei", czyli "Raj Matki Bożej". Do połowy wieku XVII nazwa Paradyż jest wspólna dla Gościkowa i Jordanowa. Pierwsza wzmianka o kościele św. Anny pojawia się w 1640 r. w związku z wizytą Branickiego, a także w najstarszej księdze parafialnej z lat 1679-1750. Nazwa Jordanowo występuje po raz pierwszy dopiero w 1687 r. w księgach wizytacyjnych, a od 1752 r. w księgach metrykalnych. Cystersi paradyscy otaczali opieką duszpasterską wiernych zamieszkujących w Gościkowie oraz sąsiednich wioskach, krzewiąc kulturę duchową i materialną, szerząc oświatę i ucząc pracy na roli. Do roku 1810 każdorazowy przeor klasztoru paradyskiego był rówocześnie administratorem kościoła parafialnego św. Anny. W roku 1811 została ustanowiona przy kościele św. Anny w Jordanowie tzw. "Lokalia" pod zarządem księży świeckich /diecezjalnych/ z diecezji wrocławskiej. Ostateczna likwidacja opactwa paradyskiego nastąpiła w 1834 r. Kanoniczna erekcja parafii św. Anny w Jordanowie nastąpiła już po likwidacji opactwa cysterskiego w Paradyżu, a mianowicie w 1873 r. Wszystkie kościoły należące do parafii były zawsze świątyniami katolickimi. Do roku 1945 należały do parafii pw. św. Anny w Jordanowie wsie: Jordanowo, Gościkowo i Nowy Dworek. Później przyłączono także Rusinów i Glińsk, które dawniej należały do parafii Lubrza. Od r. 1945 do 1988 r. parafię obsługiwali księża zakonni (do 1952 r. Salezjanie, a potem Misjonarze CM). Znacznymi wydarzeniami w historii powojennej parafii były dwie peregrynacje Obrazu MB w latach 1963 i 1992 r. W życiu parafialnym uczestniczą klerycy WSD w Paradyżu.

Seks jakiego nie znacie