Smogóry

Cuda dzieją się po cichu
Anita Czupryn
Cuda dzieją się po cichu
Czy modlitwa przed obliczem Jasnogórskiej Matki Bożej ma rzeczywiście wyjątkową moc? Czy to właśnie przed tym obrazem zapadały najważniejsze decyzje dla historii Polski? Od ponad 600 lat na Jasną Górę przybywają pielgrzymi po pomoc, nadzieję i otuchę. W trudnych momentach przed obrazem klękali królowie i dowódcy. Jasna Góra - maryjna twierdza, strażniczka polskiej niepodległości, której nie pokonał ani potop szwedzki, ani niemiecka eskadra bombowców, ani nienawiść rosyjskich namiestników.

Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa - Smogóry

ks. Edward Wojciechowski (1997-08-20)

• 69-214 Smogóry
  • tel.: 95-757-70-16

SMOGÓRY – pw. Najśw. Serca Pana Jezusa 13:00; pw. Miłosierdzia Bożego 8:30; GRABNO – 10:00; LUBIEŃ – 11:30;

Najstarsza wzmianka o wiosce pochodzi z 1405 r. Wtedy istniała już parafia katolicka i kościół. Dalsze losy parafii katolickiej nie są znane. Wiadomo, że do r. 1945 mieszkańcy byli wyznania ewangelickiego. Po wymianie ludności niemieckiej na polską w 1945 r. ks. Michał Kądziołka odbudował kościół i nadał mu tytuł Najświętszego Serca PJ. W r. 1985 bp W. Pluta dokonał erekcji nowej parafii w Smogórach, która powstała z podziału parafii św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim. Siedzibą parafii została miejscowość Lubień.

Urzekająca