Smogóry

Franciszek. Papież wielkiej nadziei
Grzegorz Polak
Franciszek. Papież wielkiej nadziei
Kiedy Benedykt XVI ogłosił decyzję o abdykacji, cały świat wstrzymał oddech. Mnożyły się spekulacje na temat rzeczywistych powodów jego decyzji. Przez wiele dni media kreowały swoich kandydatów, podawano liczbę głosów, które mogli zebrać kolejni papabile. Jednak dla wszystkich najważniejszy był ten jeden komunikat, który zabrzmiał z loggii bazyliki św. Piotra w Watykanie dnia 13 marca 2013 r.: Habemus papam! Tego dnia cały świat usłyszał po raz pierwszy imię nowego papieża – Franciszek.

Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa - Smogóry

ks. Edward Wojciechowski (1997-08-20)

• 69-214 Smogóry
  • tel.: 95-757-70-16

SMOGÓRY – pw. Najśw. Serca Pana Jezusa 13:00; pw. Miłosierdzia Bożego 8:30; GRABNO – 10:00; LUBIEŃ – 11:30;

Najstarsza wzmianka o wiosce pochodzi z 1405 r. Wtedy istniała już parafia katolicka i kościół. Dalsze losy parafii katolickiej nie są znane. Wiadomo, że do r. 1945 mieszkańcy byli wyznania ewangelickiego. Po wymianie ludności niemieckiej na polską w 1945 r. ks. Michał Kądziołka odbudował kościół i nadał mu tytuł Najświętszego Serca PJ. W r. 1985 bp W. Pluta dokonał erekcji nowej parafii w Smogórach, która powstała z podziału parafii św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim. Siedzibą parafii została miejscowość Lubień.