Słubice

parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Święta Łucja - Skuteczni święci

Łucja urodziła się ok. 281 r. w Syrakuzach, na Sycylii. Była jedynaczką, pochodziła z bogatej i wpływowej rodziny rzymskiej. Po śmierci ojca wychowywała ją matka i to ona przekazała jej wiarę. Święta Agata, która jej się ukazała, a do której Łucja udała się z pielgrzymką do pobliskiej Katanii, aby uprosić zdrowie dla swojej matki, przepowiedziała jej śmierć męczeńską. Zginęła 13 grudnia 304 r., mając zaledwie 23 lata.

Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski - Słubice

ks. Andrzej Gerej CM (2004-06-25)

SŁUBICE – 7:30, 9:00, 11:00, 12:30, 18:00; BISKUPICE STARE – 10:00; BISKUPICE NOWE – 11:15; KUNOWICE – 8:30, 12:30; RYBOCICE – 11:00, 16:30 - I sobota

Do roku 1945 obecne miasto Słubice, położone po prawej stronie rzeki Odry było dzielnicą Frankfurtu. W tej części istniała tylko kaplica cmentarna, z której obecnie pozostały ruiny. W 1945 r. zamieszkała tu ludność polska. Po utworzeniu parafii, świetlicę w centrum miasta zaadoptowano na kaplicę, nadając jej tytuł NMP Królowej Polski. Gdy okazała się za mała, zaadoptowano salę teatralną w tzw. Domu Strzeleckim, tworząc w niej nową świątynię. Dziś na miejscu starej kaplicy stoi blok mieszkalny.