Nowogród Bobrzański

Gdy słowo staje się ogniem
François Cassingena-Trévedy OSB
Gdy słowo staje się ogniem
Nie masz tego szczęścia, by posiadać Najświętszy Sakrament, ale masz do swojej dyspozycji Pismo Święte. To jest twoje domowe tabernakulum!

Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - Nowogród Bobrzański

ks. Mirosław Gas (1999-08-24)

Nowogród Bobrzański, Cieszów - (2,5 km), Dobruszów Mały - (4 km), Dobruszów Wielki - (3 km), Klępina - (3 km), Krzywa - (8 km), Łagoda - (12 km), Podgórzyce - (8 km), Popowice - (7 km), Turów - (6 km)

• Kościelna 2
    66-011 Nowogród Bobrzański
  • tel.: 068-327-66-16

NOWOGRÓD BOBRZAŃSKI – Wniebowzięcia NMP 17:00 - sobota, 8:00, 12:30; św. Bartłomieja Ap. 9:30, 11:00, 18:00; KLĘPINA – 12:00

Parafia nowogrodzka początkami swymi sięga XIII w., czasów księcia Henryka I Brodatego. Kościół był wybudowany p.w. św. Bartłomieja. W roku 1217 książe Henryk ofiarował nowogrodzki kościół Kanonikom św. Augustyna, przybyłym z Francji. Do roku 1227 był on kościołem klasztornym. W tym roku przenieśli się do nowo wybudowanego przez siebie klasztoru, poświęconego przez bpa Lorenza. W 1263 r. bp Tomasz I podniósł dotychczasowy priorat nowogrodzki do godności opactwa. Jednakże w 1284 r. Augustianie przenieśli się do Żagania. W 1540 r. oba kościoły w Nowogrodzie przejęli luteranie. Kościół MB Wniebowziętej wrócił w posiadanie katolików w roku 1533. W latach 1562-1587 służył obu wyznaniom. W 1611 r. założono parafię rzym.-kat. W 1810 r. zakonnicy żagańscy przekazali parafię w Nowogrodzie księżom diecezjalnym. Stało się to na skutek sekularyzacji opactwa żagańskiego. Pierwszy po II wojnie światowej ksiądz polski przyjechał do parafii w sierpniu 1946 r. Był to kapłan ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego á Paulo. Do 1972 r. parafia należała do archidiecezji wrocławskiej.