Brody Żarskie

parafia pw. Wszystkich Świętych

Święty Brat Albert - Skuteczni święci

Święty Brat Albert Chmielowski (1845-1916), malarz, uczestnik powstania styczniowego, zakonnik franciszkański, założyciel zgromadzeń albertynów i albertynek. Człowiek, który dla Boga wyrzekł się majątku i porzucił realizowanie talentu malarskiego, zamieszkał w noclegowni i tam posługiwał ubogim. Autor słynnego obrazu "Ecce Homo", którym chciał pokazać światu, że odbicie oblicza znieważonego i umęczonego Chrystusa można dostrzec w każdym człowieku zepchniętym na margines. Patron cierpiących, biednych, głodnych, opuszczonych, bezdomnych.

Parafia pw. Wszystkich Świętych - Brody Żarskie

ks. Sławomir Gramza (2007-08-01)

Jeziory Wysokie (1 km), Koło (6 km), Marianka (4 km), Nabłoto (1 km), Proszów (5 km), Suchodół (3 km), Zasieki (10 km)

• Traugutta 3
    68-343 Brody Żarskie
  • tel.: 68-371-39-66

BRODY ŻARSKIE – 18:00 - sobota, 11:00; BIECZ – 12:30; KOŁO – 9:30; ZASIEKI – 8:00

Kościół w Brodach kiedyś był ewangelickim. Zbudowany w XVII wieku na dawnym cmentarzu z kamieni polnych i cegły. Wieża zwieńczona baniastym hełmem z latarnią została nadbudowana w 1693 roku. Wystrój wewnętrzny świątyni stanowiący wysoki ołtarz, dwukondygnacyjne empory przy ścianach wzdłużnych i lożę od strony południowej powstał ok. 1724-1726 według planów znanego architekta Georgea Bähra.  Ołtarz został zniszczony w 1945 roku.

W okresie przedwojennym w Brodach Żarskich było zaledwie 220 katolików, którzy gromadzili się na Mszy św. i nabożeństwach w kaplicy pałacowej. Opiekę duchową nad tą niewielką społecznością sprawował kapelan hrabiego Brühla. W Brodach pracowały także siostry zakonne ze zgromadzenia "Arme Dienstmägte Jesu Christi", prowadząc dom dla starców i nieuleczalnie chorych. Po wojnie, zanim parafia została erygowana, Brody Żarskie były obsługiwane przez kapłana z parafii w Lubsku. W marcu 1952 r., dekretem Ordynariusza wrocławskiego ks. Kazimierza Lagosza, ustanowiono samodzielną parafię. Do parafii należały kościoły filialne w Dłużku i Kole oraz kaplica w Zasiekach.

Lata 1952-62 to czas tworzenia wspólnoty parafialnej, którą stanowiła ludność przybyła przede wszystkim z terenów wschodnich (Duliby, Żnibrody). Wydarzeniem ogromnej wagi było Nawiedzenie Kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w 1963 r. W roku 1972 parafia zostaje włączona do diecezji gorzowskiej. W 1979 r. odbyły się prymicje pierwszego kapłana parafii ks. T. Kulczyka. Korzystano z pałacowej kaplicy, która znajdowała się w prawym domu kawalerskim – oficynie. Dopiero w latach 1981-1983 roku odrestaurowano i przeniesiono pięć dużych obrazów z kaplicy do kościoła i od tamtej pory stał się parafią rzymsko-katolicką p.w. Wszystkich Świętych, którą poświęcono 30 października 1983 roku.

W ołtarzu, wykonanym z piaskowca złożone są relikwie św. Amatii i św. Perpetuy. W 1984 roku spłonęła wieża i zniszczeniu uległ dzwon. W 1995 lub 1996 dzięki ofiarności mieszkańców miejscowości Brody udało się ją wyremontować. Dziś ze starego wnętrza możemy podziwiać ocalałe dwa rzędy balkonów, lożę dla ówczesnej elity i chór, na którym umieszczono organy pochodzące z kościoła w Dłużku. W ostatnim czasie dokonano gruntownego remontu dachu, wymieniając dachówkę na nową, otynkowano i pomalowano elewację oraz powstały nowe marmurowe schody przed głównym wejściem. Przy wejściu po lewej stronie znajdują się trzy, duże płyty nagrobne, epitafijne rodu Maxenów przeniesione ze zniszczonego kościoła w Jeziorach Dolnych.

Opracował Krzysztof Kilian

Jeśli posiadasz zdjęcia z parafii, możesz je przesłać na adres admin@diecezja.zgora.pl, a ja je tu umieszczę.