Borów Wielki

Chleb na pustyni
Thomas Merton
Chleb na pustyni
Wbrew pozorom ta pozycja Mertona nic nie straciła ze swej aktualności. Choć została wydana po raz pierwszy przed II Soborem Watykańskim, należy do nurtu tradycji monastycznej, a ta nie tylko przetrwała wieki, ale odbiła się echem właśnie w tekstach soborowych, dotyczących liturgii i Pisma Świętego jako dwóch wciąż bijących w Kościele źródeł życia duchowego.

Parafia pw. św. Wawrzyńca - Borów Wielki

ks. Adam Koźmiński (2015-08-01)

Borów Wielki, Siecieborzyce (5 km)

• Borów Wielki 56
    67-125 Borów Wielki
  • tel.: 68-388-89-15
  • email: napisz email »

Borów Wielki - 17:00 (sobota), 11:00; Siecieborzyce - 9:00, 13:00

Pierwsza wzmianka o Borowie Wielkim pochodzi z 16.06.1295 r. i zawarta jest dokumencie wrocławskiego bpa Wawrzyńca. Informacja o kościele natomiast z 1376 r. W okresie reformacji, w 1528 r, kościół przeszedł w posiadanie protestantów. Przejęcie kościoła odbyło się bez jakichkolwiek tarć i sporów. Podstawą tego był fakt, że protestanci nie zmienili obrzędów katolickich, poza wprowadzeniem Komunii św. pod dwiema postaciami. Konflikt rozpoczął się dopiero w latach siedemdziesiątych XVI w. W tym się protestanci zniszczyli bogate gotyckie wnętrze kościoła. Świątynię oddano w ręce katolików początkowo przejściowo w 1628, a ostatecznie 1663 r. W roku 1945 opiekę nad kościołem i parafią przejęli polscy księża. Do 1958 r. Borów Wielki obsługiwany był przez OO. Kapucynów z Nowego Miasteczka.