Borów Wielki

Jurodiwi. Święci głupcy
Catherine de Hueck Doherty
Jurodiwi. Święci głupcy
Catherine Doherty, przyjeżdżając do Kanady jako rosyjski uchodźca, przeszczepiła na nowy grunt dziedzictwo rosyjskiego chrześcijaństwa. W książce o tytule zaczerpniętym z jej ojczystego języka - Jurodiwi, święci głupcy - dzieli się z czytelnikami swoją wizją pełnego zawierzenia Chrystusowi.

Parafia pw. św. Wawrzyńca - Borów Wielki

ks. Adam Koźmiński (2015-08-01)

Borów Wielki, Siecieborzyce (5 km)

• Borów Wielki 56
    67-125 Borów Wielki
  • tel.: 68-388-89-15
  • email: napisz email »

Borów Wielki - 17:00 (sobota), 11:00; Siecieborzyce - 9:00, 13:00

Pierwsza wzmianka o Borowie Wielkim pochodzi z 16.06.1295 r. i zawarta jest dokumencie wrocławskiego bpa Wawrzyńca. Informacja o kościele natomiast z 1376 r. W okresie reformacji, w 1528 r, kościół przeszedł w posiadanie protestantów. Przejęcie kościoła odbyło się bez jakichkolwiek tarć i sporów. Podstawą tego był fakt, że protestanci nie zmienili obrzędów katolickich, poza wprowadzeniem Komunii św. pod dwiema postaciami. Konflikt rozpoczął się dopiero w latach siedemdziesiątych XVI w. W tym się protestanci zniszczyli bogate gotyckie wnętrze kościoła. Świątynię oddano w ręce katolików początkowo przejściowo w 1628, a ostatecznie 1663 r. W roku 1945 opiekę nad kościołem i parafią przejęli polscy księża. Do 1958 r. Borów Wielki obsługiwany był przez OO. Kapucynów z Nowego Miasteczka.

Krokodyl dla ukochanej