Kostrzyn

Droga doskonałości [PODRĘCZNE]
św. Teresa od Jezusa
Droga doskonałości [PODRĘCZNE]
Teresa pisze – a właściwie mówi, gdyż ona, pisząc, zawsze prowadzi dialog, zwraca się do czytelnika-słuchacza lub do Boga – dlatego, że inni tego chcą. Pisząc pragnie pozostawać cały czas w przestrzeni posłuszeństwa (spowiednik, siostry), gdyż ma świadomość, że tylko wówczas będzie w stanie napisać coś, co nie zaszkodzi innym na ich drodze życia. „Primum non nocere”. Ta podstawowa zasada będzie jej towarzyszyć na wszystkich stronach tego dzieła.

Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła - Kostrzyn

ks. Wojciech Skóra (1993-01-12)

Kostrzyn - 8475, Dąbroszyn - 600 (5 km), Żabczyn - 25 (4 km)

Kostrzyn (NMPMK) - 7:00, 9:30, 11:00, 12:30, 18:00, (w VII i VIII także o 20:00); Dąbroszyn - 8:00, 11:00

Parafia powstała prawdopodobnie w XII w. Budowę pierwszego kościoła w Kostrzynie p.w. NMP rozpoczęto w połowie XIII w. Pierwsza o nim wiadomość pochodzi z 1396 r. Patronat nad parafią mieli najpierw templariusze od 1262 r., margrabiowie brandenburscy od 1328 r, rodzina Wedel od 1397 r. W 1402-1454 r. przeszła w posiadanie Krzyżaków, a później znów margrabiów. Proboszcz W. Kielmann przeszedł w 1536 r., na protestantyzm i został z ramienia margrabiego Kostrzyna superintendentem wizytującym kościoły katolickie - bez zgody biskupa lubuskiego. Do 1945 r. kościół mariacki był zbórem luterańskim, zniszczony w 1945 r. W 1858 r. Misja z Neuzelle tworzy na tym terenie ośrodek życia katolickiego. Zbudowano kościół p.w. św. Mainulfa w 1861 r., a parafię erygowano w 1868. Również i ten kościół został zniszczony w 1945 r. W miejscowym garnizonie wojskowym w XIX w. służyło wielu Polaków, stąd zachodziła potrzeba obsadzania parafii księżmi znającymi język polski. Pierwszym z nich był ks. A. Januszkiewicz. Przez pewien czas mieszkał w Kostrzynie ks. Kazimierz Rolewski, późniejszy rektor Seminarium Duchownego w Poznaniu, kandydat na ołtarze. Po działaniach wojennych życie religijne miasta skupiło się przy jedynej ocalałej od zniszczeń małej kaplicy poprotestanckiej. Od początku trwały starania o pozwolenie na budowę nowej świątyni, lecz władze państwowe ustawicznie odmawiały. Dopiero w latach 1974-1978 wybudowano kościół. Był to pierwszy kościół w diecezji wybudowany od podstaw. Budowniczym był ks. kan. Franciszek Skałba. Dekretem bp Józefa Michalika z parafii tej została wydzielona nowa parafia p.w. MB Rokitniańskiej.