Kostrzyn

Tylko miłość trwa
Chiara Amirante
Tylko miłość trwa
Chiara Amirante, dotknięta wielkim cierpieniem, doświadczyła duchowego kryzysu. Uzdrowiona przez Boga zrozumiała, że przygotował On dla niej specjalną misję: musiała zejść na dno piekła, by z determinacją ratować kolejne dusze.

Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła - Kostrzyn

ks. Wojciech Skóra (1993-01-12)

Kostrzyn - 8475, Dąbroszyn - 600 (5 km), Żabczyn - 25 (4 km)

Kostrzyn (NMPMK) - 7:00, 9:30, 11:00, 12:30, 18:00, (w VII i VIII także o 20:00); Dąbroszyn - 8:00, 11:00

Parafia powstała prawdopodobnie w XII w. Budowę pierwszego kościoła w Kostrzynie p.w. NMP rozpoczęto w połowie XIII w. Pierwsza o nim wiadomość pochodzi z 1396 r. Patronat nad parafią mieli najpierw templariusze od 1262 r., margrabiowie brandenburscy od 1328 r, rodzina Wedel od 1397 r. W 1402-1454 r. przeszła w posiadanie Krzyżaków, a później znów margrabiów. Proboszcz W. Kielmann przeszedł w 1536 r., na protestantyzm i został z ramienia margrabiego Kostrzyna superintendentem wizytującym kościoły katolickie - bez zgody biskupa lubuskiego. Do 1945 r. kościół mariacki był zbórem luterańskim, zniszczony w 1945 r. W 1858 r. Misja z Neuzelle tworzy na tym terenie ośrodek życia katolickiego. Zbudowano kościół p.w. św. Mainulfa w 1861 r., a parafię erygowano w 1868. Również i ten kościół został zniszczony w 1945 r. W miejscowym garnizonie wojskowym w XIX w. służyło wielu Polaków, stąd zachodziła potrzeba obsadzania parafii księżmi znającymi język polski. Pierwszym z nich był ks. A. Januszkiewicz. Przez pewien czas mieszkał w Kostrzynie ks. Kazimierz Rolewski, późniejszy rektor Seminarium Duchownego w Poznaniu, kandydat na ołtarze. Po działaniach wojennych życie religijne miasta skupiło się przy jedynej ocalałej od zniszczeń małej kaplicy poprotestanckiej. Od początku trwały starania o pozwolenie na budowę nowej świątyni, lecz władze państwowe ustawicznie odmawiały. Dopiero w latach 1974-1978 wybudowano kościół. Był to pierwszy kościół w diecezji wybudowany od podstaw. Budowniczym był ks. kan. Franciszek Skałba. Dekretem bp Józefa Michalika z parafii tej została wydzielona nowa parafia p.w. MB Rokitniańskiej.

Dzikie serce