Gubin

Grecko-polski Nowy Testament
Michał Wojciechowski, ks. Remigiusz Popowski SDB
Grecko-polski Nowy Testament
Grecko-polski Nowy Testament. Wydanie interlinearne z kluczem gramatycznym, z kodami Stronga i Popowskiego oraz pełną transliteracją greckiego tekstu jest jak sądzę, najważniejszym i najbardziej zasadniczym przedsięwzię­ciem, jakie zostało podjęte na polskim gruncie w dziedzinie przybliżenia oryginalnego tekstu Nowego Testamentu możliwie najszerszym kręgom.

Parafia pw. Trójcy Świętej - Gubin

ks. Ryszard Rudkiewicz (2005-01-08)

Gubin - 9092, Budoradz - 80 (3 km), Gubinek - 90 (3 km), Pleśno - 80 (4 km), Polanowice - 88 (6 km), Sękowice - 300 (5 km), Żytowań - 120 (6 km)

• Królewska 1
    66-620 Gubin
  • tel.: 68-359-44-01, wik. 68-359-51-01

Gubin Trójcy Świętej - 7:30, 9:30, 11:00, 12:30 i 18:00; Gubin NSPJ - 8:30; Sękowice - 12:00

Życie religijne ziemi gubińskiej sięga swymi korzeniami czasów Piastowskich. Na podstawie budowli sakralnych, zapisów nagrobkowych można z całą pewnością stwierdzić, że takowe istniało. Miało ono charakter katolicki zarówno za Mieszka I, jak i Bolesława Chrobrego. W momencie wybuchu reformacji świątynie przejęli protestanci. Katolików pozostało bardzo niewielu. Po tym okresie pierwsze nabożeństwo katolickie zostało odprawione w 1852 r. Następnie niewielka grupa katolików wybudowała w 1860 r. kaplicę. Rok później erygowano parafię. Od tego czasu liczba katolików systematycznie zwiększała się. Od 1900 r. proboszczem był ks. Herman Bilecki. Dokonał on rozbudowy istniejącej kaplicy do wymiarów obecnego kościoła. Kolejne cztery obiekty sakralne w parafii (Bieżyce, Kaniów, Gubin - MB Fatimskiej, Gubin - NSPJ) wybudował ks. Jan Guss.

Seks jakiego nie znacie