Zbąszynek

Ubóstwo, które ubogaca
Ks. Winfrid Wermter
Ubóstwo, które ubogaca
Temat ubóstwa dotyczy nie tylko zakonników. Coraz częściej „zwyczajnie ochrzczeni” odkrywają powołanie do życia według rad ewangelicznych. Dla nich kilka pytań i prób wyjaśnienia.

Parafia pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny - Zbąszynek

ks. Jerzy Kordiak (2001-06-30)

Zbąszynek, Bronikowo - (1,5 km), Nowy Gościniec - (2 km), Chlastawa - (2 km)

Zbąszynek – 18:30 (sobota), 7:00, 8:15, 9:30, 11:00, 12:15, 18:30; Chlastawa – 14:00.

W latach 1928-1930 Wschodnia Dyrekcja Kolei Niemieckich zbudowała w Zbąszynku dwa kościoły, jeden dla ludności wyznania luterańskiego, drugi, mniejszy, p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła dla katolików. Ze względu na małą liczbę katolików w Zbąszynku (ok. 100 osób) wierni tej miejscowości byli obsługiwani przez kapłana parafii w Kosieczynie. Po II wojnie światowej w 1945 r., sytuacja zmieniła się. Zbąszynek liczył w tym czasie ok. 2000 wiernych. Siedzibę parafii Kosieczyn przeniesiono więc do Zbąszynka. W dniu 21.10.1945 r. ks. Jan Pipusz dokonał poświęcenia kościoła poprotestanckiego, nadając mu tytuł Macierzyństwa NMP i odtąd życie parafialne skupiło się wokół tego kościoła. Pierwsze misje parafialne odbyły się tu w 1946 r. Na prośbę wiernych, ks. bp Teodor Bensch, dokonał w dniu 28.06.1957 r. erekcji parafii, tworząc ją przez podział parafii w Kosieczynie. Kościół św. Ap. Piotra i Pawła pełni funkcję kościoła filialnego.