Zbąszynek

Być podobnym do Maryi
O. Stanisław Jarosz OSPPE
Być podobnym do Maryi
Przez Maryję dochodzimy do Jezusa, ale również przez Jezusa poznajemy Maryję i tajemnicę Jej życia. Nie zrozumiemy w pełni Jezusa bez Maryi, tak jak w pełni nie zrozumiemy Maryi bez Jezusa. Do odważnego pójścia drogą wiary Maryi w realiach codziennego życia zaprasza nas kolejna książka o. Stanisława Jarosza OSPPE, któremu jesteśmy wdzięczni za nowy cykl przemyśleń dotyczących istotnych kwestii naszej wiary.

Parafia pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny - Zbąszynek

ks. Jerzy Kordiak (2001-06-30)

Zbąszynek, Bronikowo - (1,5 km), Nowy Gościniec - (2 km), Chlastawa - (2 km)

Zbąszynek – 18:30 (sobota), 7:00, 8:15, 9:30, 11:00, 12:15, 18:30; Chlastawa – 14:00.

W latach 1928-1930 Wschodnia Dyrekcja Kolei Niemieckich zbudowała w Zbąszynku dwa kościoły, jeden dla ludności wyznania luterańskiego, drugi, mniejszy, p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła dla katolików. Ze względu na małą liczbę katolików w Zbąszynku (ok. 100 osób) wierni tej miejscowości byli obsługiwani przez kapłana parafii w Kosieczynie. Po II wojnie światowej w 1945 r., sytuacja zmieniła się. Zbąszynek liczył w tym czasie ok. 2000 wiernych. Siedzibę parafii Kosieczyn przeniesiono więc do Zbąszynka. W dniu 21.10.1945 r. ks. Jan Pipusz dokonał poświęcenia kościoła poprotestanckiego, nadając mu tytuł Macierzyństwa NMP i odtąd życie parafialne skupiło się wokół tego kościoła. Pierwsze misje parafialne odbyły się tu w 1946 r. Na prośbę wiernych, ks. bp Teodor Bensch, dokonał w dniu 28.06.1957 r. erekcji parafii, tworząc ją przez podział parafii w Kosieczynie. Kościół św. Ap. Piotra i Pawła pełni funkcję kościoła filialnego.

Dzikie serce