Chociszewo

Otwórzmy się na Ducha Świętego
O. Bartłomiej Kucharski OCD
Otwórzmy się na Ducha Świętego
Książka ojca Bartłomieja Kucharskiego, karmelity bosego, powstała jako owoc przygotowań do przyjęcia łaski wylania Ducha Świętego, praktykowanego jako seminarium odnowy życia chrześcijańskiego we wspólnotach charyzmatycznych.

Parafia pw. św. Jana Chrzciciela - Chociszewo

ks. Mieczysław Pospiech (2005-08-01)

Chociszewo, Lutol Suchy - (2 km), Rogoziniec - (3 km)

Chociszewo
    66-304 Brójce Lubuskie
  • tel.: 95 743-48-39

Chociszewo – 12:00; Lutol Suchy – 10:30; Rogoziniec – 9:00.

W 1393 r. Chociszewo staje się częścią dóbr Cystersów z Paradyża. Przypuszcza się, że datą powstania i erekcji parafii jest r. 1400, w którym wybudowano kościoła, gdyż kroniki z 1420 r. mówią już o proboszczu z Chociszewa. W XVI w. kościół przejęli protestanci. Zwrócony katolikom został rekoncyliowany przez sufragana poznańskiego bpa Andrzeja Rychlickiego 16.04.1613 r. Chociszewo od początku należało do Archidiecezji Poznańskiej. W 1923 r. zostało przyłączone do Prałatury Pilskiej, a w 1945 r do Administracji Apostolskiej w Gorzowie Wlkp. Po wyzwoleniu w 1945 r. osiedliła się tu ludność polska. Zabezpieczono kościoły i ich mienie, a w 1946 r. określono granice parafii i poświęcono dwa protestanckie zbory w Rogozińcu i Lutolu Suchym.

Urzekająca