Lgiń

Pachnidła - Część 2
o. Adam Szustak OP
Pachnidła - Część 2
Te konferencje są dla Ciebie jeśli nie możesz spać, bo nie wiesz czym jest miłość? Po co są zaręczyny i jak je przeżyć sensownie? Jak przetrwać zwiazkowe kryzysy? Jak skutecznie podrywać? Dlaczego czystość to najlepszy pomysł na świecie? Co zrobić z trudnymi rodzicami? Jak poradzić sobie ze zdradą? Jak osiągnąć pełnię kobiecości i męskości? Jak być płodnym? I wreszcie czy w ogóle warto się tymi tematami zajmować?

Parafia pw. św. Bartłomieja Apostoła - Lgiń

ks. Marcin Muszyński (2016-08-01)

Lgiń, Hetmanice, Nowa Wieś

Lgiń
    67-404 Wschowa
  • tel.: 65-540-03-69

Lgiń – 7:45, 12:00, 18:30 (sobota – wakacje); Hetmanice – 9:00; Nowa Wieś – 10:30

Pierwsza wzmianka o miejscowości Lgiń i kościele pochodzi z 1311 r. Kolejny kościół budowany z drewna, powstał z fundacji rodziny Lgińskich w drugiej połowie XV w. na wzgórzu, na którym wznosi się obecna świątynia. Gdy ten uległ zniszczeniu, hrabina Nimfa Kęszycka, właścicielka wsi, ufundowała nowy - zbud. w latach 1857-1860 r. Konsekracji dokonał arcybiskup poznański Leon Przyłuski w roku 1860. Parafia Lgiń, od początku swego istnienia, mimo zalewu protestantyzmu w XVI w., zawsze pozostawała katolicka. Należała do dekanatu wschowskiego i archidiecezji poznańskiej. W 1918 r., po powstaniu Państwa Polskiego, parafia znalazła się na terenie Rzeszy Niemieckiej. Została wtedy przyłączona do Prałatury Pilskiej. Na tereny te, wskutek kolonizacji niemieckiego cesarstwa, przybywa coraz więcej ludności protestanckiej, której liczba w 1939r. wynosi ok. 200 osób. Na przełomie lat 1945-1946, po działaniach wojennych, następuje wymiana ludności niemieckiej na polską. Zniknął protestantyzm.

Ewa czuje inaczej