Toporów

parafia pw. Matki Bożej Różańcowej

Pseudo-Antoni Wielki, Izajasz Anachoreta
Pod imieniem Pseudo-Antoniego Wielkiego Filokalia przekazuje nam tekst jakiegoś nieznanego starożytnego filozofa, oczytanego w tekstach stoickich i platońskich. Tematami, które interesują autora są opatrzność, umysł, rozum, przeciwstawienie duszy rozumnej i nierozumna, cnota i praktyka. Izajasz Anachoreta z kolei to spadkobierca Ojców Pustyni. Zasadniczy temat cytowanego w Filokalii fragmentu to próba odpowiedzi na pytanie w jaki sposób należy chronić i oczyszczać swój umysł, jaka jest rola gniewu, sumienia, wewnętrznej modlitwy.

Parafia pw. Matki Bożej Różańcowej - Toporów

ks. Janusz Jóźwiakowski (1990-10-30)

Toporów, Czyste - (4 km), Kłodnica - (5 km), Kosobudz - (10 km), Niedźwiedź - (5 km), Poźrzadło - (5 km), Toporek - (1 km), Troszki - (5 km), Zamęt - (12 km)

• ul. Kościelna 2
    66-233 Toporów
  • tel.: 68-341-10-86

Toporów – 11:00; Kosobudz – 13:00; Niedźwiedź – 9:00; Poźrzadło – 14:30

Po zakończeniu II wojny światowej teren parafii został zasiedlony przez ludność zza Buga, bądź z centralnych terenów Polski. Od maja do listopada 1945 r. przeprowadzono gruntowny remont poewangelickiej świątyni, która wcześniej służyła za spichlerz dla wojsk sowieckich i dostosowano ją do potrzeb Kościoła katolickiego. Ogromną pomocą w zakupie najbardziej potrzebnych naczyń i szat liturgicznych służyła Liga Katolicka zza granicy.

Krokodyl dla ukochanej