Lubrza

Słowa, z którymi was zostawiam
ks. Piotr Pawlukiewicz
Słowa, z którymi was zostawiam
Czym jest wolność? Czym miłosierdzie? Czego możemy nauczyć się od starszych ludzi? Czy każde zakochanie jest dobre? Jak zrozumieć swoich rodziców, a jak swoje dzieci? Czy Bóg w ogóle się nami interesuje? Zadajemy sobie nieraz setki pytań, na które bardzo często nie potrafimy znaleźć odpowiedzi. Szukamy mądrych głosów, które by nam w tym pomogły, ale w natłoku informacji coraz trudniej jest nam je znaleźć.

Parafia pw. św. Jana Chrzciciela - Lubrza

ks. Marek Konkol SDB (2007-06-24)

Lubrza, Bucze - (5 km), Buczyna - (5 km), Mostki - (13 km), Nowa Wioska - (1,5 km), Przełazy -(15 km), Staropole - (5 km), Zagaje - (6 km), Zagórze - (8 km)

• ul. 3-go Maja 3
    66-218 Lubrza
  • tel.: 68-381-30-95

Lubrza – 9:00, 12:00; Bucze – 14:00; Nowa Wioska – 10:30; Mostki – 10:30; Przełazy – 12:00; Staropole – 9;00; Zagaje – 14:00

Początkowe dzieje osady i parafii Lubrza łączą się z cysterskim opactwem w Paradyżu. Do tego bowiem opactwa należała Lubrza od 1246 r. Cystersi z opactwa paradyskiego przez kilka wieków otaczali opieką duszpasterską wiernych w Lubrzy i w okolicznych wioskach, krzewiąc kulturę duchową i materialną. Oni też wznieśli w Lubrzy pierwszy kościół ok. 1670 r. Ten z nieznanych przyczyn uległ prawdopodobnie zniszczeniu. W 1945 r., w czasie działań wojennych, kościół lubrzański został spalony, a ostatni proboszcz niemiecki zastrzelony. Po zakończeniu wojny życie parafialne skupiło się wokół dawnego zboru protestanckiego poświęconego i dostosowanego do potrzeb kościoła katolickiego.