Zielona Góra

Anioły - pomocnicy Boga, przyjaciele ludzi
ks. Tomasz Ważny CM
Anioły - pomocnicy Boga, przyjaciele ludzi
Autor jest przekonany, że Kościół powiedział wystarczająco dużo o owych "duchach niebieskich" , które stanowią nieodłączną część Bożego Objawienia. Stąd rozważania gęsto usiane są cytatami teologów i ascetów, papieży i zakonników oraz "prawdziwie metafizycznych poetów", a dopełnione zbiorem modlitw zaczerpniętych z bogatej Tradycji naszego Kościoła.

Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego - Zielona Góra

ks. Jan Pawlak (2002-07-28)

Kancelaria

Kancelaria Parafialna czynna w środę i piątek w godzinach 11:00 - 12:00 i 16:00 - 17:00.

Spowiedź św.

Podczas każdej Mszy świętej oraz w I czwartek i I piątek miesiąca od 06:30 do 07:00 oraz od 17:00 do 18:00.

Ulice: Aliny, Balladyny, Beniowskiego, Browarna, Chochlika, Cynarskiego Stanisława, Dantyszka, Derwida, Fantazego, Filona, Geodetów, Grabca, Grunwaldzka, Gryfa, Grzegorza, Hawryłowicza, Horsztyńskiego, Jasińskiego Generała Jakuba, Karłowicza Mieczysława, Kirkora, Kordiana, Kożuchowska parzyste od 2 do 28, Krzemieniecka, Laury, Lecha, Lechitów, Lilli Wenedy, Mazepy, Morelowa, Nowa, Olbrychta Tadeusza, Orkana Władysława, Partyzantów, Piwna, Reymonta Władysława, Rzemieślnicza, Salomei, Sienkiewicza Henryka, Skierki, Skrajna, Słowackiego Juliusza, Staffa Leopolda, Stroma, Struga Andrzeja, Strzelecka, Tuwima Juliana, Wacława, Wąska, Wodna, Wrocławska nieparzyste od 17 do końca.

7:00, 8:30, DPS - 9:30, 10:30, 12:00, 14:00, 18:00;

Bud. 1980-83 r., pośw. 25.12.1983 r. przez bpa Józefa Michalika. Prezbiterium: mozaika wykonany w latach 1988-90, przedstawiający Triumf Chrystusa.

Początek parafii datuje się od momentu wybudowania kapliczki Narodzenia NMP w 1314 r. Wtedy to miasto Zielona Góra zostało wyludnione przez dżumę. Tylko nieliczni (ok. 100 osób) schronili się na zalesionym wzgórzu, a tym samym zostali uratowani. Jako wotum wdzięczności wybudowali z kamienia polnego kapliczkę i poświęcili ją Matce Bożej. Od okresu reformacji aż do 1947 r. kaplica przestaje pełnić funkcje sakralne, a jest używana przez właścicieli winnic do przechowywania i sprzedaży wina. Po II wojnie światowej Zielona Góra wraca do Polski. Na stare piastowskie ziemie wracają katolicy i obejmują w posiadanie kościoły. Zostaje też przywrócona sakralna funkcja wspomnianej kaplicy. Kaplica zostaje odnowiona przez byłych więźniów hitlerowskich obozów. Do tej kaplicy, począwszy od 3 maja 1947 r. organizowana była kilka razy w roku, ogromna procesja wychodząca z kościoła MB Częstochowskiej, z obrazem MB Nieustającej Pomocy. Ta jednak, publiczna forma wyznawania wiary, została zabroniona przez ówczesne władze w 1950 r. Na mocy dekretu bpa Wilhelma Pluty z dnia 4.10.1970 r. utworzono przy kaplicy filię parafii św. Jadwigi, natomiast ks. Jerzy Nowaczyk otrzymał zadanie organizowania na tym terenie życia parafialnego. Początkowo Msze św. były odprawiane w kaplicy, przy której od czerwca 1973 r. na każdą niedzielę i święta rozwijano ogromny namiot, mieszczący jednorazowo ok. 500 osób. Dopiero 6.11.1980 r. władze miejskie zezwoliły na budowę nowego kościoła. Tymczasowy barak przywieziony z Konina zmontowano przy pomocy wiernych w ciągu jednego tygodnia. 25.12.1980 r. bp W. Pluta poświęcił go i odprawił pierwszą Mszę św. 20.09.1981 r. Ordynariusz Diecezji bp W. Pluta poświęcił rozpoczętą budowę i wmurował kamień węgielny w nowo budujący się kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Św. Po poświęceniu nowego kościoła, barak przestał pełnić funkcję sakralną. Dnia 14.09.1987 r. bp Ordynariusz Józef Michalik zmienił tytuł parafii z Narodzenia NMP na p.w. Podwyższenia Krzyża Św.

Jeśli posiadasz zdjęcia z parafii, możesz je przesłać na adres admin@diecezja.zgora.pl, a ja je tu umieszczę.