Mirostowice Dolne

Płaszcz Świętego Józefa
Tarcisio Stramare OSJ, ks. Giuseppe Brioschi SDB
Płaszcz Świętego Józefa
Dzięki nabożeństwom do św. Józefa zebranym w tym modlitewniku oczyścisz serce i otworzysz się na działanie Boga w twoim życiu. Doświadczysz także opieki tego, który z tak wielkim oddaniem troszczył się o los Świętej Rodziny.

Parafia pw. św. Barbary - Mirostowice Dolne

ks. Stanisław Łukieńczuk (1996-08-20)

Mirostowice Dolne, Jankowa Żagańska, Łaz, Mirostowice Górne, Stawnik

• pl. Kościelny 23
    68-206 Mirostowice Dolne
  • tel.: 068-375-08-32

Mirostowice Dolne – 17:00 (sobota), 8:00, 12:30; Mirostowice Górne – 11:00; Jankowa Żagańska – 9:30

Parafia w Mirostowicach Dolnych istnieje od 1346 r. Administracja kościelna ukształtowana w połowie XIV w. przetrwała w niezmienionej postaci do XVI w., czyli reformacji. Całe duchowieństwo podlegało proboszczowi w Żarach. Ten zaś biskupowi w Budziszynie. Parafia poddała się wpływom reformacji. Nauka Lutra znalazła poparcie zarówno wśród Niemców, jak i zamieszkujących tu Słowian. Ostatnim katolickim proboszczem w Żarach i Mirostowicach Dolnych był Simon Enrich, który w 1530 r. został usunięty przez swoich parafian, a jego miejsce zajął duchowny protestancki Georg Nigrynus. Na przełomie XVII i XVIII w. Mirostowice Dolne stały się, na krótko, ponownie parafią katolicką. Najboleśniej prafia w Mirostowicach odczuła skutki wojny 7 letniej (1756-1763). Wojska austriackie dokonały tu licznych zniszczeń i rabunków. Po zakończeniu działań wojennych odbudowano w 1798 r. przejętą już przez protestantów świątynię w Mirostowicach. Od 1945 r. kościół przynależy do katolików. Początkowo parafia była obsługiwana przez kapłana dojeżdżającego z Żar a potem z Kunic Żarskich. W 1959 r. stała się samodzielną placówką. W grudniu 1994 r. rozpoczął działalność Diecezjalny Uniwersytet Ludowy.

Jeśli posiadasz zdjęcia z parafii, możesz je przesłać na adres admin@diecezja.zgora.pl, a ja je tu umieszczę.