Gądków Wielki

Papież z dalekiego kraju
Thomas J. Craughwell
Papież z dalekiego kraju
Kardynał Bergoglio nie był typem bukmacherów; większość dziennikarzy i watykanistów w ogóle nie brała go pod uwagę jako kandydata na papieża. Już dziś wiemy, że jest to postać wyjątkowa, wymykająca się schematom.

Parafia pw. Matki Bożej Bolesnej - Gądków Wielki

ks. Edward Biskupski (2004-08-10)

• Kościelna 40
    66-019 Gądków Wielki
  • tel.: 068-341-44-13

GĄDKÓW WIELKI – 8:00, 11:00; DEBRZNICA – 18:00 -sobota, 9:30 - na przemian z Gądkowem M.; GĄDKÓW MAŁY – 18:00 - sobota, 9:30; RADZIKÓW – 13:00; TRZEBIECHÓW – 18:15

Początkowo wieś stanowiła własność zakonu Templariuszy, którzy w XIII w. utworzyli tu parafię. W 1350 r. część wsi była własnością Joannitów, a w XV w. własnością rodu von Lassowów. W 1945 r. ludność niemiecka opuszcza tereny parafii i zanika protestantyzm. Zasiedlająca te tereny ludność katolicka z różnych części Polski, zamienia protestantski zbór na kościół. W latach 1963-1968, parafia przeżyła wielką próbę swej wierności Kościołowi. W 1964 r. powstała schizma - Niezależna Samodzielna Parafia rzymsko-katolicka w Gądkowie Wielkim, zatwierdzona przez Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Zielonej Górze w dniu 10.02.1964 r., która następnie wygasła 4.05.1968 r.