Skwierzyna

parafia pw. św. Mikołaja Biskupa

Księgarnia Izajasz

Uzdrowić rany, aby odnaleźć własną misję

Ta książka jest zaproszeniem, by wyruszyć w drogę. Tym, który zaprasza jest Jezus. On jest „współczującym wędrowcem", który pozwala nam dotykać swoich ran, a „w Jego ranach jest nasze zdrowie" (Iz 53, 5.)

Parafia pw. św. Mikołaja Biskupa - Skwierzyna

ks. Grzegorz Markulak CM (2010-06-25)

Skwierzyna, Kijewice - (6 km), Krobielewko - (22 km), Łomno - (9 km), Murzynowo - (7 km), Nowy Dwór - (15 km), Piłka - (30 km), Skrzynica - (18 km), Świniary - (12 km), Warcin - (9 km), Wiejce - (25 km), Zamyślin - (28 km)

• Plebańska 1
    66-440 Skwierzyna
  • tel.: 95-717-00-18

SKWIERZYNA – św. Mikołaja 7:00, 13:00, 18:00 (młodzież); Najśw. Zbawiciela 8:30, 10:00 (dzieci), 11:30; szpital 15:00(sobota);; MURZYNOWO – 11:30; ŚWINARY – 10:00; WIEJCE – 16:00(sobota); KROBIELEWKO – 17:00(sobota); NOWY DW

Powstanie parafii w Skwierzynie datuje się na drugą połowę XIII w. Początkowo należała do diecezji poznańskiej. W 1556 r., pod wpływem szerzącego się protestantyzmu, kościół, wybudowany pod koniec XIII w., został przekazany protestantom. Dopiero w 1605 r. na prośbę bpa poznańskiego Wawrzyńca Goślickiego kościół ponownie zwrócono katolikom. Dokumenty historyczne wskazują, że w mieście wybudowano w 1569 r. klasztor, a przy nim szpital św. Ducha. Mieszkali tu również Żydzi, którzy w 1532 r. wybudowali synagogę. W 1923 r. Skwierzyna została przyłączona do nowo utworzonej Administracji Apostolskiej Prałatury Pilskiej. Od zakończenia II wojny światowej w parafii duszpasterzują księża ze Zgromadzenia św. Wincentego a\'Paulo. Do wyjątkowych wydarzeń w życiu religijnym i społecznym parafii należy zaliczyć pobyt Prymasa Polski Augusta Kard. Hlonda w 1947 r.

Warto pokochać teściową

Jeśli posiadasz zdjęcia z parafii, możesz je przesłać na adres admin@diecezja.zgora.pl, a ja je tu umieszczę.