Lubsko

Pałacem Chrystusa jest serce
Szymon Hiżycki OSB
Pałacem Chrystusa jest serce
Tytuł Pałacem Chrystusa jest serce został zaczerpnięty z mało znanego w Polsce tekstu, liczącego sobie jakieś 1500 lub 1600 lat (co zależy od tego, które źródło o nim mówi), powiedzmy mniej więcej rówieśnika św. Benedykta. Mowa o homiliach przypisywanych św. Makaremu Wielkiemu – mnichowi, który żył w Egipcie w IV w. Nie zostały przez niego napisane, ponieważ tekst pochodzi z rejonów syryjskich. Mam nadzieję, że każdego z nas ten tytuł nieco zaniepokoił i w pewnym sensie o to chodziło.

Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa - Lubsko

ks. Władysław Tasior (2012-08-01)

Rezydenci

Akacjowa, Artyleryjska, Bankowa, Botaniczna, Budowlanych, Budziszyńska, Brzoskwiniowa, Brzozowa, Ceramiczna, Chmielna, Cicha, Czołgowa, Dojazdowa, Dworcowa, Dworzec Płd., Dworzec Tow., Działkowa, Gazowa, Geodetów, Gliniana, Głowackiego, Grobla, Gronowa, Hoża, Jagodowa, Jaskółcza, Jaśminowa, Jarzębinowa, Kasztanowa, Kielecka, Kilińskiego, Klonowa, Kochanowskiego, Kolejowa, Konopnickiej, Korczaka, Kosmonautów, Kreślarzy, Kręta, Kwiatowa, XX-Lecia (nieparz. do 15, parz. do 30), Leśna, Letniskowa, Lipowa, Lisia, Lotnicza, Lubelska, Łabędzia, Łanowa, Łąkowa, Łużycka, Os. Łużyckie, 1-go Maja, 3-go Maja, Mała, Młodzieżowa, Modra, Morelowa, Al. Niepodległości, Nowa, Nowotki, Ogrodowa, Orzechowa, Piaskowa, Piwna, Polna, Pomiarowych, Pomorska, Powst. Wielkopolskich, Przechodnia, Przemysłowa, Ptasia, Radosna, Raka, Reja, Robotnicza, Rolnicza, Różana, Słowackiego, Słowiańska, Słowicza, Stolarska, Strzelecka, Śląska, Tenisowa, Tkacka, Transportowa, Walki Młodych, Wesoła, Wilcza, Winna, Wiosny Ludów, Wiśniowa, Witosa, Włókniarzy, Wronia, Wspólna, Zielona, Złota, Żabia, Żelazna, Żurawia; Dłużek, Mierków

• XX-Lecia 6
    68-300 Lubsko
  • tel.: 68-372-10-77

LUBSKO – 7:30, 9:00, 11:00, 12:30, 18:00; DŁUŻEK – 11:00; MIERKÓW – 9:30

Początki parafii w Lubsku sięgają XI w. Wzmianki udokumentowanej działalności parafii pochodzą z 1315 r. Kościół z XIV w. spłonął wraz z całym miastem 10.07.1496 r. Odbudowywany przez 20 lat został poświęcony w 1517 r. Kościół ten wbudowany w obecny budynek kościoła Mariackiego stoi po dzień dzisiejszy. W 1541 r., po przejściu parafii na protestantyzm, kościół został zamieniony na zbór. Od 1945 r. parafię zamieszkują Polacy wyznania katolickiego.