Kostrzyn

parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła

Adoracja Najświętszego Sakramentu źródłem wiary
O. Leon Knabit OSB, s. Małgorzata Chmielewska, ks. Tomasz Ważny CM, Magda Anioł, św. Augustyn
Adoracja Najświętszego Sakramentu źródłem wiary
Adoracja to trwanie w ciszy, gdy tuż za ścianą świat aż dudni, to zatopienie w modlitwie kontemplacyjnej, gdy tuż za ścianą ryczą zgiełkiem reklam głośniki sklepów, tramwajów i biur. Adoracja jest cudem przerwania choć na parę minut przyziemnej gonitwy – jednym wielkim KOŁEM RATUNKOWYM.

Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła - Kostrzyn

ks. Wojciech Skóra (1993-01-12)

Kostrzyn - 8475, Dąbroszyn - 600 (5 km), Żabczyn - 25 (4 km)

Kostrzyn (NMPMK) - 7:00, 9:30, 11:00, 12:30, 18:00, (w VII i VIII także o 20:00); Dąbroszyn - 8:00, 11:00

Parafia powstała prawdopodobnie w XII w. Budowę pierwszego kościoła w Kostrzynie p.w. NMP rozpoczęto w połowie XIII w. Pierwsza o nim wiadomość pochodzi z 1396 r. Patronat nad parafią mieli najpierw templariusze od 1262 r., margrabiowie brandenburscy od 1328 r, rodzina Wedel od 1397 r. W 1402-1454 r. przeszła w posiadanie Krzyżaków, a później znów margrabiów. Proboszcz W. Kielmann przeszedł w 1536 r., na protestantyzm i został z ramienia margrabiego Kostrzyna superintendentem wizytującym kościoły katolickie - bez zgody biskupa lubuskiego. Do 1945 r. kościół mariacki był zbórem luterańskim, zniszczony w 1945 r. W 1858 r. Misja z Neuzelle tworzy na tym terenie ośrodek życia katolickiego. Zbudowano kościół p.w. św. Mainulfa w 1861 r., a parafię erygowano w 1868. Również i ten kościół został zniszczony w 1945 r. W miejscowym garnizonie wojskowym w XIX w. służyło wielu Polaków, stąd zachodziła potrzeba obsadzania parafii księżmi znającymi język polski. Pierwszym z nich był ks. A. Januszkiewicz. Przez pewien czas mieszkał w Kostrzynie ks. Kazimierz Rolewski, późniejszy rektor Seminarium Duchownego w Poznaniu, kandydat na ołtarze. Po działaniach wojennych życie religijne miasta skupiło się przy jedynej ocalałej od zniszczeń małej kaplicy poprotestanckiej. Od początku trwały starania o pozwolenie na budowę nowej świątyni, lecz władze państwowe ustawicznie odmawiały. Dopiero w latach 1974-1978 wybudowano kościół. Był to pierwszy kościół w diecezji wybudowany od podstaw. Budowniczym był ks. kan. Franciszek Skałba. Dekretem bp Józefa Michalika z parafii tej została wydzielona nowa parafia p.w. MB Rokitniańskiej.

Powołania z parafii

Urzekająca