Gubin

Błądzenie pielgrzyma
Clive Staples Lewis
Błądzenie pielgrzyma
Książka "Błądzenie pielgrzyma", napisana w roku nawrócenia pisarza, jest jego autobiografią. C. S. Lewis przemawia w niej ze zwięzłością, dzięki której przekazuje swoją oryginalną myśl, bez potrzeby przeprowadzania pełnego wykładu z dziedziny filozofii religii. Jest to mądra i dogłębna książką; być może najbardziej wojowniczy utwór tego autora poświęcony problematyce chrześcijańskiej.

Parafia pw. Trójcy Świętej - Gubin

ks. Ryszard Rudkiewicz (2005-01-08)

Gubin - 9092, Budoradz - 80 (3 km), Gubinek - 90 (3 km), Pleśno - 80 (4 km), Polanowice - 88 (6 km), Sękowice - 300 (5 km), Żytowań - 120 (6 km)

• Królewska 1
    66-620 Gubin
  • tel.: 68-359-44-01, wik. 68-359-51-01

Gubin Trójcy Świętej - 7:30, 9:30, 11:00, 12:30 i 18:00; Gubin NSPJ - 8:30; Sękowice - 12:00

Życie religijne ziemi gubińskiej sięga swymi korzeniami czasów Piastowskich. Na podstawie budowli sakralnych, zapisów nagrobkowych można z całą pewnością stwierdzić, że takowe istniało. Miało ono charakter katolicki zarówno za Mieszka I, jak i Bolesława Chrobrego. W momencie wybuchu reformacji świątynie przejęli protestanci. Katolików pozostało bardzo niewielu. Po tym okresie pierwsze nabożeństwo katolickie zostało odprawione w 1852 r. Następnie niewielka grupa katolików wybudowała w 1860 r. kaplicę. Rok później erygowano parafię. Od tego czasu liczba katolików systematycznie zwiększała się. Od 1900 r. proboszczem był ks. Herman Bilecki. Dokonał on rozbudowy istniejącej kaplicy do wymiarów obecnego kościoła. Kolejne cztery obiekty sakralne w parafii (Bieżyce, Kaniów, Gubin - MB Fatimskiej, Gubin - NSPJ) wybudował ks. Jan Guss.

Warto być ojcem