Białołęka

Chleb na pustyni
Thomas Merton
Chleb na pustyni
Wbrew pozorom ta pozycja Mertona nic nie straciła ze swej aktualności. Choć została wydana po raz pierwszy przed II Soborem Watykańskim, należy do nurtu tradycji monastycznej, a ta nie tylko przetrwała wieki, ale odbiła się echem właśnie w tekstach soborowych, dotyczących liturgii i Pisma Świętego jako dwóch wciąż bijących w Kościele źródeł życia duchowego.

Parafia pw. Matki Bożej Bolesnej - Białołęka

ks. Sebastian Kluwak (2018-08-01)

Białołęka - 295, Czerńczyce - 145 (5 km), Golkowice - 12 (4 km), Droglowice - 1764 (2 km), Mileszyn 38 (5 km), Pęcław - 598 (2 km), Wojszyn - 97 (5 km), Borków - 18 (6 km)

• Białołęka 16a
    67-221 Białołęka
  • tel.: 76 831-71-24

Białołęka - 12:00; Czerńczyce - 8:00; Pęcław – 9:15, Wojszyn – 10:30

Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z r. 1414, a o kościele z 1625 r. Zbudował go właściciel ziemski Ernest von Schweinitz. W 1633 r., w czasie wojen szwedzkich, kościół uległ spaleniu. W zależności od tego, kto był właścicielem ziemskim i jakiego był wyznania, kościół przechodził różne koleje losu. Po 1650 r. większość właścicieli na tych terenach przeszła na protestantyzm i przejęli patronat nad ludnością i kościołami. W styczniu 1654 r. proboszczowie kolegiaty i fary głogowskiej utworzyli komisję do odzyskiwania kościołów zajętych przez ewangelików. Białołękę odzyskano 20.01.1654 r. W 1745 r. ponownie Białołęka wraz z kościołem przechodzi w ręce ewangelików. Po wojnie w 1945 r. kościół przejmują Polacy. Posługę duszpasterską w parafii obejmują Ojcowie Redemptoryści z Głogowa. Od 13.06.1967 r. opiekę na kościołem objął wikariusz parafii Krzepów i przygotowywał do usamodzielnienia się Białołęki. W 1972 r. następuje zmiana granicy diecezji i Białołęka została odłączona od Archidiecezji wrocławskiej a przyłączona do diecezji gorzowskiej. W 1978 r. erekcji parafii dokonuje bp Wilhelm Pluta.