Stare Kurowo

Pilecki. Śladami mojego taty
Mirosław Krzyszkowski, Bogdan Wasztyl
Pilecki. Śladami mojego taty
Witold Pilecki jak nikt rozumiał słowo ojczyzna. Walczył z bolszewikami w 1920 roku. Bronił Polski we wrześniu 1939. Był jednym z pierwszych organizatorów konspiracji. Na ochotnika poszedł do Auschwitz, by zaświadczyć o ludobójstwie. Po ucieczce służył w AK i walczył w Powstaniu Warszawskim. Gdy upadło, trafił do Sił Zbrojnych na Zachodzie. Ale wrócił do kraju. By nie dopuścić do wyniszczenia narodu. Tu dopadli go agenci UB.

Parafia pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła - Stare Kurowo

ks. Roman Skarżyński (1987-09-21)

Stare Kurowo, Błotnica - (2 km), Głęboczek - (8 km), Górzyska - (8 km), Kawki - (2 km), Łącznica - (3 km), Łęgowo - (4 km), Modropole - (6 km), Nowe Kurowo - (3km), Pławin - (5 km), Przynotecko - (118-127) , Rokitno - (2 km)

Stare Kurowo – 8:00, 11:00; Błotnica – 16:00 (sobota); Głęboczek – 10:45; Łącznica – 9:30; Nowe Kurowo – 9:30; Pławin – 12:00; Rokitno – 16:00 (sobota).

Do 1945 r. tereny obecnej parafii były zamieszkałe przez ludność protestancką. Kilka rodzin katolickich korzystało z kościołów w Drezdenku i Strzelcach Kraj. Ludność katolicka zasiedla te tereny po roku 1945. Ks. Z. Siekierko poświęcił kościół w Starym Kurowie i nadał tytuł Imienia NMP, a jego następca ks. M. Rozlepiło rozwinął życie parafialne święcąc zbory poprotestanckie, tworząc bractwa religijne oraz Caritas. Pierwsze misje odbyły się już w 1946 r. W dniu 27. 05. 1947 r. wizytację parafii przeprowadził Administrator Apostolski ks. Edmund Nowicki i dokonał zmiany tytułu kościoła Imienia NMP na św. Apostołów Piotra i Pawła. W latach 1951-1978 parafią kierują księża Bazylianie obrządku Greko-Katolickiego. Od 1978 r. pracę w parafii objęli księża diecezjalni.

Ewa czuje inaczej