Grębocice

Małżeństwo na nowo odkryte
Walter Trobisch
Małżeństwo na nowo odkryte
Pozycja ta pragnie pomagać zarówno tym, którzy dopiero przygotowują do życia małżeńskiego, jak i małżonkom (także tym z dużym „stażem”!). Dzięki tej książce możemy odnaleźć głębię i sens małżeństwa.

Parafia pw. św. Marcina - Grębocice

ks. Andrzej Skoczylas (2005-08-01)

Grębocice - 1253, Przedmoście - 662 (3 km), Retków - 352 (3 km)

• ul. Kościelna 32
    67-220 Grębocice
  • tel.: 76 831-50-16

Grębocice – 8:30, 12:30; Przedmoście – 11:00; Retków – 9:45

Pierwsza wiadomość o miejscowości pochodzi z 1366 r. W czasach reformacji kościół przejęli ewangelicy. W 1654 r. zwrócony katolikom. Z parafii tej pochodzi, jak informuje umieszczona w kościele pamiątkowa tablica, biskup brandenburski Hieronimus Schulc. Na pocz. XIX w. figura św. Anny Samotrzeciej cieszyła się kultem pielgrzymów udających się do sanktuarium Maryjnego w Grodowcu (Wysokiej Cerekwi). W 1945 r., w miejsce ludności niemieckiej, osiedliła się ludność z różnych terenów Polski. Duszpasterzem w tej parafii pozostał 72-letni kapłan niemiecki Karol Kinne. Po przydzieleniu do parafii wikariusza substytuta, ożywiło się życie parafialne. Powołano radę parafialną, zaczęto nauczać religii w szkołach, przygotowywano do sakramentów św. Od 28.06.1972 r., po zmianie granic diecezji, parafia Grębocice należy do diecezji gorzowskiej.

Dzikie serce