Grębocice

Żyj bez ograniczeń
John C. Maxwell
Żyj bez ograniczeń
Słowo „zdolność” często traktujemy jak ograniczające nas prawo natury. Łatwiej przychodzi nam określenie, co przekracza nasze możliwości, niż co jest dla nas możliwe. Czyżby większości z nas nie udało się zwiększyć własnego potencjału, ponieważ pozwoliliśmy, by to, co uważamy za własne zdolności, nas definiowało? A co jeśli nasze ograniczenia wcale nas nie ograniczają?

Parafia pw. św. Marcina - Grębocice

ks. Andrzej Skoczylas (2005-08-01)

Grębocice - 1253, Przedmoście - 662 (3 km), Retków - 352 (3 km)

• ul. Kościelna 32
    67-220 Grębocice
  • tel.: 76 831-50-16

Grębocice – 8:30, 12:30; Przedmoście – 11:00; Retków – 9:45

Pierwsza wiadomość o miejscowości pochodzi z 1366 r. W czasach reformacji kościół przejęli ewangelicy. W 1654 r. zwrócony katolikom. Z parafii tej pochodzi, jak informuje umieszczona w kościele pamiątkowa tablica, biskup brandenburski Hieronimus Schulc. Na pocz. XIX w. figura św. Anny Samotrzeciej cieszyła się kultem pielgrzymów udających się do sanktuarium Maryjnego w Grodowcu (Wysokiej Cerekwi). W 1945 r., w miejsce ludności niemieckiej, osiedliła się ludność z różnych terenów Polski. Duszpasterzem w tej parafii pozostał 72-letni kapłan niemiecki Karol Kinne. Po przydzieleniu do parafii wikariusza substytuta, ożywiło się życie parafialne. Powołano radę parafialną, zaczęto nauczać religii w szkołach, przygotowywano do sakramentów św. Od 28.06.1972 r., po zmianie granic diecezji, parafia Grębocice należy do diecezji gorzowskiej.