Dąbrówka Wlkp.

parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jakuba Apostoła

To, co najważniejsze
Augustyn Pelanowski OSPPE
To, co najważniejsze
To, co jest NAJWAŻNIEJSZE, jest niewidoczne dla oczu. To, co jest najważniejsze, jest między Tobą a Bogiem i nikt tego nie powinien widzieć. To nie jest przeznaczone dla ludzkich oczu. Należne jest tylko oku Bożemu. W oku Bożym, którego nie widzisz, możesz stworzyć z Bogiem najprawdziwszą więź. To, jest najważniejsze dla Ciebie ­ żebyś wreszcie zobaczył, że Bóg cię widzi, że Bóg cię słyszy, że JESTEŚ przed Nim. Jesteś i będziesz istnieć.

Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jakuba Apostoła - Dąbrówka Wlkp.

ks. Stanisław Jedliński (2011-08-01)

Dąbrówka Wlkp., Bolewiny - (3 km), Depot - (2 km), Samsonki - (5 km)

• ul. Mała 11
    66-311 Dąbrówka Wlkp.
  • tel.: 68 384-01-76

Dąbrówka Wlkp. – 18:00 (sobota), 8:00, 10:30

Pierwsza wzmianka o parafii pod zarządem husyckiego duchownego Jakuba Kozioła pochodzi z 1439 r. W 1459 r. właściciel miejscowości Stanisław Zbąski funduje kościół pw. św. Jakuba Apostoła. W następnych wiekach ludność Dąbrówki Wlkp. zasłynęła z wierności Kościołowi katolickiemu i polskości. Przed II wojną działały tu stowarzyszenia: Robotników, Katolickiej Młodzieży Męskiej i Żeńskiej, Chrześcijańskich Matek, Czerwony Krzyż, Bractwo NSPJ. Po wojnie miejscowa ludność nie wyjechała do Niemiec, pozostała jako przyznająca się do polskości. Więziony w obozie w Dachau ks. Leon Binder powrócił w 145 r. do swojej parafii i pracował w niej aż do śmierci w 1952 r.

Dzikie serce