Ołobok

Kiedy zapada noc
Wilfrid Stinissen OCD
Kiedy zapada noc
Na drodze ku większej prostocie modlitwy niezawodnym przewodnikiem jest św.Jan od Krzyża. Naucza on, byśmy na modlitwie byli mniej gadatliwi, mniej aktywni, a nade wszystko rezygnowali z poziomu "zmysłowego", emocjonalnego, na rzecz odnajdywania głębszych pokładów, które on nazywa "duchem". W tzw. "nocy zmysłów" dokonuje się przejście od medytacji do kontemplacji.

Parafia pw. św. Bartłomieja - Ołobok

ks. Tadeusz Wielgolaski (2001-08-22)

Ołobok, Błonie - (8 km), Chociule - (9 km), Kalinowo - (4 km), Łąkie - (3 km), Niesulice - (2 km), Rokitnica - (4 km), Węgrzynice - (7 km)

• ul. Kościelna 3
    66-211 Ołobok
  • tel.: 068-381-21-18

Ołobok – 17:00 (sobota, wakacje: 18:00), 12:00; Chociule – 10:30 (wakacje: 9:00); Rokietnica – 800 (wakacje: sobota 17:00); Węgrzynice – 9:00 (wakacje: sobota 18:00); wakacje dodatkowo msza św. polo

Początki parafii sięgają czasów św. Jadwigi, kiedy książę Henryk I w 1224 r. teren dzisiejszej parafii Ołobok i Skąpe darował klasztorowi Cysterek w Trzebnicy. Ołobok, jak i cały teren świebodziński, do 1654 r. należał do diecezji poznańskiej. Od r. 1548 do 1653 kościół był w rękach protestantów. Dopiero po "redukcji" przeprowadzonej przez cesarza Ferdynanda II w 1653 r., kościoły wraz z majątkiem wróciły w ręce katolików. Z rozpoczęciem panowania pruskiego króla Frederyka II (aż do końca I wojny światowej) zaczął się dla katolików okres nietolerancji ze strony państwa i ewangelików, a nawet czas prześladowań. W miejsce troskliwej i życzliwej Ksieni z Trzebnicy pojawili się ewangeliccy właściciele majątków, którzy rościli sobie prawo m.in do zatwierdzania uchwał Rady Parafialnej w sprawach majątkowych, czy prawo prezentacji nowego proboszcza. Sytuacja zaczęła się normować dopiero po wejściu w życie "Umowy regulującej majętność między katolikami i ewangelikami" z 1833 r. Wtedy to do parafii katolickiej w Ołoboku przydzielono kościoły w Chociulach, Rokietnicy, Węgrzynicach i Międzylesiu.

Krokodyl dla ukochanej