Ośno Lubuskie

parafia pw. św. Jakuba Apostoła

Katechizm Kościoła Katolickiego [OPRAWA TWARDA] [MAŁY FORMAT]

Wydanie specjalne z okazji Roku Wiary. „W samej swojej strukturze Katechizm Kościoła Katolickiego przedstawia rozwój wiary, poruszając nawet wielkie kwestie życia powszechnego. Strona po stronie, odkrywa się, że to, co jest przedstawione, nie jest jakąś teorią, ale spotkaniem z konkretną Osobą, która żyje w Kościele.” Benedykt XVI Porta Fidei

Parafia pw. św. Jakuba Apostoła - Ośno Lubuskie

ks. Piotr Grabowski (2007-08-01)

• Różana 6
    69-220 Ośno Lubuskie
  • tel.: 095-757-57-57

OŚNO LUBUSKIE – pw. św. Jakuba Ap. 8:00, 10:30, 12:15, 18:00; GRONÓW – 13:15; SIENNO – 13:15; RADACHÓW – 9:15; POŁĘCKO – 9:15

Ośno Lubuskie, stara słowiańska osada. Pierwsza wzmianka pochodzi z 965 r. Rok 967 jest datą historyczną dla Ośna Lub. - mieszkańcy przyjęli chrzest. Ośno Lub. należało w 1252 r. do biskupów lubuskich, którzy przyczynili się do powstania parafii. W 1298 r. został ufundowany kościół św. Jakuba. Z roku 1400 pochodzi zapis, że do kościoła św. Jakuba w Ośnie należało 41 miejscowości z kościołami. W okresie reformacji, 5.05.1538 r., Ośno wraz z kościołem zostaje przejęte przez protestantów. W XIX w., z powodu zmniejszenia się liczby katolików, Ośno stało się stacją misyjną Nowej Soli. W 1895 r. została erygowana parafia misyjna. W 1945 r. po wyjeździe protestanckiej ludności niemieckiej, zamieszkali tu polscy katolicy, a kościół poświęcony przez ks. M. Kądziołkę, otrzymał tytuł Trójcy Świętej . W 1963 r. staraniem ks. J. Abramskiego dokonano konsekracji ołtarza i przywrócono pierwotny tytuł kościołowi i parafii - św. Jakuba Ap.

Warto naprawić małżeństwo