Kożuchów

Sen Józefa
Augustyn Pelanowski OSPPE
Sen Józefa
Książka o. Augustyna ukazuje, że św. Józef budzi się ze zwykłego zajmowania się stolarką budowlaną, jak z mroku prozaicznego zajęcia, do przebudzenia duchowego, w którym przyjęcie potomstwa w osobie Jedynego Syna Wszechmogącego Boga, będzie budowlą duchową, z którą nawet stworzenie świata materialnego nie może konkurować.

Parafia pw. Matki Bożej Gromnicznej - Kożuchów

ks. Władysław Stachura (1991-08-27)

Kożuchów - 9270, Bielice - 120 (6 km), Cisów - 115 (3 km), Czciradz - 390 (5 km), Drwalewice - 180 (5 km), Dziadoszyce - 55 (7 km), Lasocin - 260 (7 km), Słocin - 260 (7 km), Sokołów - 185 (4 km), Solniki - 290 (6 km), Stypułów - 1000 (6 km), Zawada - 25 (6 km)

KOŻUCHÓW – 7:00, 8:30, 10:00, 11:15, 12:30, 18:00; LASOCIN – 8:45; SOLNIKI – 10:00; STYPUŁÓW –11:30

Parafia od początku swego istnienia była nieprzerwanie w rękach katolików. Dzięki temu zachował się bogaty wystrój wnętrza kościoła. Kościół parafialny w Kożuchowie wzmiankowany w źródłach po raz pierwszy w 1273 r., wg legendy wzniesiony został z fundacji Bolesława Krzywoustego w r. 1125. Pierwsza budowla, której ślady przetrwały i widoczne są w zarysie kamiennego muru, widocznego w elewacji zachodniej, powstała zapewne około połowy XIII stulecia. OO. Karmelici przybyli w XVII w., otrzymali w darze kożuchowski zamek, który przekształcili na klasztor, rozbudowując go. W 1705 r. wznieśli przy nim kaplicę. W 1801 r. następuje kasata zakonu, klasztor przeznaczono na zbrojownię. Pod koniec XIX w. przejęła go gmina ewangelicka, która w 1897 r. na miejscu kaplicy wzniosła większy kościół. Parafia w Kożuchowie, do 1972 r., należała do Archidiecezji Wrocławskiej. Z dniem 28.06.1972 r. stała się siedzibą dekanatu.

Dzikie serce