Głogów

Uszczęśliwić Boga
Augustyn Pelanowski OSPPE
Uszczęśliwić Boga
Autor zaprasza nas do wędrówki ku szczęściu nieunikającemu cierpienia, wybierania codziennie Boga, a odrzucania demona. Zapewnia, że Bóg zawsze dotrzymuje obietnicy swojej obecności. Zachęca nas też do niekontrolowania innych, jeśli chcemy być mili Bogu, oraz do umiłowania samych siebie, bo to potrzeba najważniejsza, bez której spełnienia nie możemy być szczęśliwi. Nade wszystko zachęca nas, by za towarzyszkę naszej codziennej, ziemskiej wędrówki obrać sobie Matkę Jezusa, Maryję.

Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - Głogów

ks. Rafał Zendran (2006-08-01)

Ulice: Cicha, Dobra, Dzieci Głogowskich, Kamienna Droga, Mała, Poczdamska, Spokojna; Grodziec Mały, Sobczyce

Głogów - kaplica publiczna w Domu „Uzdrowienie Chorych” – 8:00, 12:30.

Początki parafii sięgają XII wieku i związane są ściśle z budowaną w 1200 r. tzw. kolegiatą głogowską. Przez długie wieki parafia była ważnym ośrodkiem życia Polaków w mieście i okolicy. Kolegiata pw. Wniebowzięcia NMP położona jest na prawym brzegu Odry, w części Głogowa zwanej Odrzycko. W latach 1413-1466 była kościołem katedralnym, w 1810 r. sekularyzowana, zniszczona w 1945 r. Od tego roku parafię obsługiwali OO. Redemptoryści z Głogowa. W pierwszych latach powojennych miejscem kultu była kaplica urządzona ze świetlicy. Sytuacja zmieniła się dopiero po roku 1960, kiedy ośrodkiem duszpasterskim stał się odbudowany kościół poewangelicki w Serbach Nowych (Zachodnich). 31.12.1973 r. władze państwowe przekazały mury kolegiaty w zarząd kościoła katolickiego. W roku 1988 przystąpiono do odbudowy kolegiaty oraz do budowy Ośrodka dla Apostolatu Chorych - "Centrum Ochotników Cierpienia", przychodzącego z Włoch na teren Polski. Patronat nad odbudową powierzono ks. Ryszardowi Dobrołowiczowi. Dnia 31.08.1988 r. nastąpiła zmiana granic parafii. Utworzona została nowa parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, a siedziba obecnej parafii ulokowana została przy kolegiacie pw. Wniebowzięcia NMP. Dziś funkcję kościoła parafialnego pełni barak - kaplica przy kolegiacie Na skutek zniszczeń ekologicznych przez hutę miedzi Głogów, pobliska parafia Rapocin zaczęła się wyludniać i reszta zamieszkałej ludności z tej parafii została przydzielona do parafii Wniebowzięcia NMP. Rapocin zachował tytuł swej parafii.

Seks jakiego nie znacie