Chociszewo

Nasze małżeństwo potrzebuje lekarstwa
Robert Barnes, Rosemary Barnes
Nasze małżeństwo potrzebuje lekarstwa
Pozostawianie żółtych samoprzylepnych karteczek na lodówce, rozmowa podczas oglądania telewizji czy czytania gazety, wymiana faktów lub informacji... Czy nie tak często właśnie wygląda porozumiewanie się między mężem i żoną?

Parafia pw. św. Jana Chrzciciela - Chociszewo

ks. Mieczysław Pospiech (2005-08-01)

Chociszewo, Lutol Suchy - (2 km), Rogoziniec - (3 km)

Chociszewo
    66-304 Brójce Lubuskie
  • tel.: 95 743-48-39

Chociszewo – 12:00; Lutol Suchy – 10:30; Rogoziniec – 9:00.

W 1393 r. Chociszewo staje się częścią dóbr Cystersów z Paradyża. Przypuszcza się, że datą powstania i erekcji parafii jest r. 1400, w którym wybudowano kościoła, gdyż kroniki z 1420 r. mówią już o proboszczu z Chociszewa. W XVI w. kościół przejęli protestanci. Zwrócony katolikom został rekoncyliowany przez sufragana poznańskiego bpa Andrzeja Rychlickiego 16.04.1613 r. Chociszewo od początku należało do Archidiecezji Poznańskiej. W 1923 r. zostało przyłączone do Prałatury Pilskiej, a w 1945 r do Administracji Apostolskiej w Gorzowie Wlkp. Po wyzwoleniu w 1945 r. osiedliła się tu ludność polska. Zabezpieczono kościoły i ich mienie, a w 1946 r. określono granice parafii i poświęcono dwa protestanckie zbory w Rogozińcu i Lutolu Suchym.

Urzekająca