Chociszewo

Kolorowanka Lourdes - Gietrzwałd
Katarzyna Dąbrowska
Kolorowanka Lourdes - Gietrzwałd
Edukacyjna kolorowanka przeplatana łamigłówkami, która najmłodszym czytelnikom nie tylko umili czas, ale także zapozna ich z historiami objawień w Lourdes i Gietrzwałdzie.

Parafia pw. św. Jana Chrzciciela - Chociszewo

ks. Mieczysław Pospiech (2005-08-01)

Chociszewo, Lutol Suchy - (2 km), Rogoziniec - (3 km)

Chociszewo
    66-304 Brójce Lubuskie
  • tel.: 95 743-48-39

Chociszewo – 12:00; Lutol Suchy – 10:30; Rogoziniec – 9:00.

W 1393 r. Chociszewo staje się częścią dóbr Cystersów z Paradyża. Przypuszcza się, że datą powstania i erekcji parafii jest r. 1400, w którym wybudowano kościoła, gdyż kroniki z 1420 r. mówią już o proboszczu z Chociszewa. W XVI w. kościół przejęli protestanci. Zwrócony katolikom został rekoncyliowany przez sufragana poznańskiego bpa Andrzeja Rychlickiego 16.04.1613 r. Chociszewo od początku należało do Archidiecezji Poznańskiej. W 1923 r. zostało przyłączone do Prałatury Pilskiej, a w 1945 r do Administracji Apostolskiej w Gorzowie Wlkp. Po wyzwoleniu w 1945 r. osiedliła się tu ludność polska. Zabezpieczono kościoły i ich mienie, a w 1946 r. określono granice parafii i poświęcono dwa protestanckie zbory w Rogozińcu i Lutolu Suchym.