Wilkowo

Oto choruje ten, którego kochasz
ks. Tomasz Ważny CM
Oto choruje ten, którego kochasz
Jest to próba (mam nadzieję, że dostatecznie delikatna i nie raniąca kochanych chorych) pochylenia się nad sensem choroby i cierpienia. Próba będąca raczej "chodzeniem po śladach" ludzi, którzy robili to już kiedyś i na kartach swoich książek zechcieli się swoją zadumą nad cierpieniem podzielić.

Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny - Wilkowo

ks. Stanisław Klich (2006-08-15)

Borów, Ługów, Rozłogi, Wilkowo

Wilkowo – 7:30, 11:00; Borów – 12:30 Ługów – 9:30

Drewniany kościół w Wilkowie wzmiankowany był już w 1314 roku. W XVI w., w okresie reformacji, zajęli go protestanci. Podobnie jak większość kościołów na obszarze świebodzińskim, został zwrócony katolikom w 1654 r. Przejściowe panowanie protestanckiego elektora brandenburskiego nad tym terenem (1686-1695) umożliwi­ło luteranom ponowne korzystanie ze świątyni. Pod koniec XVII w. kościół był już bardzo zniszczony, brakowało m.in. dachu. Przez długi czas z niego nie korzystano. Katolicy uczęszczali w tym czasie do kościoła w Lubrzy, protestanci do zboru w Świebodzinie. Obecnie istniejący budynek powstał w 1908 roku na miejscu starej, drewnianej świątyni. Protestanci zbudowali go z kostki granitowej i cegły w stylu neogotyckim jako budowlę jednonawową z prostokątnym prezbiterium. Masywna wieża kościoła nakryta jest dwuspadowym dachem zwieńczonym latarnią. Po drugiej wojnie światowej kościół zagospo­darowali katolicy, włączono go do parafii w Świebodzinie a uroczyste poświęcenie świąntyni p.w. Narodzenia NMP nastąpiło 8 września 1945 r. Od 15 sierpnia 2006 roku pełni funkcję kościoła parafialnego. Odpust parafialny obchodzony jest 8 września.