Wschowa

parafia pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika

Pseudo-Antoni Wielki, Izajasz Anachoreta
Pod imieniem Pseudo-Antoniego Wielkiego Filokalia przekazuje nam tekst jakiegoś nieznanego starożytnego filozofa, oczytanego w tekstach stoickich i platońskich. Tematami, które interesują autora są opatrzność, umysł, rozum, przeciwstawienie duszy rozumnej i nierozumna, cnota i praktyka. Izajasz Anachoreta z kolei to spadkobierca Ojców Pustyni. Zasadniczy temat cytowanego w Filokalii fragmentu to próba odpowiedzi na pytanie w jaki sposób należy chronić i oczyszczać swój umysł, jaka jest rola gniewu, sumienia, wewnętrznej modlitwy.

Parafia pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika - Wschowa

ks. Zygmunt Zając (1981-07-01)

Rezydenci

Wschowa (św. Stanisława) – 7:00, 830, 10:00, 11:30, 13:00, 19:00; (Trójcy Świętej) – 16:00